بلبل دم قرمز اولین بار در استان کرمان یافت شد


بلبل دم قرمز اولین بار در استان کرمان یافت شد

برای اولین بار حضور آهوی دم قرمز (کافه پیکنوتوس) در استان کرمان ثبت شد.

گزارش کردن گلو به گزارش اداره کل روابط عمومی و حفاظت محیط زیست عملیات رسانه ای استان کرمان: ساعت ۷ صبح مورخ ۵/۴ برای اولین بار در کرمان تقاطع بلوار جمهوری – بلوار رضوان مختصات جغرافیایی ۳۳۴۸۴۸۶ – ۴۹۸۵۵۲ / ۱۴۰۱ مشاهده بلبل دم قرمز سیم برق توسط محمد ابراهیم صحیحی ثابت کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان با چشم غیر مسلح مشاهده شد.

شایان ذکر است: شاهین دم قرمز یکی از گونه های غیر بومی ایران است که برای اولین بار در تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ تعداد ۱۲ قطعه از این پرنده در شرق جزیره کیش و پس از آن به ثبت رسید. حضور بخشی از این نوع در تاریخ ۲۹/۱/۱۴۰۰ در اهواز و در تاریخ ۲۱/۷/۱۴۰۰ نیز ۲ قسمت در کاشان گزارش شده است.

این پرنده بومی هند و سریلانکا تا برمه و بخش هایی از تبت است و به بسیاری از نقاط جهان از جمله جزایر فیجی، ساموآ، تونگا و هاوایی، اقیانوس آرام، دبی، ایالات متحده، آرژانتین و نیوزلند معرفی شده است.

این گونه یکی از تنها سه پرنده ای است که به دلیل اثرات منفی بر محیط زیست بومی این مناطق (مینا و کرکس معمولی دو پرنده این فهرست) در فهرست ۱۰۰ گونه در معرض خطر انقراض جهان قرار گرفته است. از جمله پرندگان از آنجایی که گمان می رود زندان متروکه باشد و نمونه کرمان نیز یکی از پرندگان رها شده از زندان است، مطالعات میدانی بیشتری مورد نیاز است.

بلبل زیر دم قرمز

این پرنده از خانواده گنجشک ها و گنجشک ها است و به راحتی با تاج کوتاهش که سرش را به شکل لوزی تشکیل می دهد، تشخیص داده می شود.

طول بدن ۲۰-۲۲ سانتی متر است، زیبا و سرزنده است، شبیه بلبل نخل است، اما با این که بزرگتر است و زیر دم پرهای قرمز روشن دارد تفاوت دارد.

زن و مرد یکسان هستند، تغییر سنی وجود ندارد. در پرنده بالغ، سر، گردن و قسمت بالایی سینه سیاه است و لکه ای روی گونه ها به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای است.

یک تاج کوچک نیز روی سر قابل مشاهده است. تنه، سینه و قسمت بالای شکم قهوه ای است و قسمت سفید به پرها رنگ کرم می دهد و بقیه قسمت های زیر بدن خاکستری یا خاکستری است.

دم سفید، دم سیاه و نوک آن سفید است. منقار و پاها نیز سیاه است.

پرنده جوان شبیه پرنده بالغ است اما سرش قهوه ای مایل به سیاه است.

سفیدی دم مربوط به رنگ خرس است و سفیدی نوک دم چندان مشخص نیست.

افراد هر دو لاین به دلیل هیبریداسیون این گونه با “بلبل خرما” از نظر بدن سبک تر هستند.

آنها پرندگانی فعال، پر سر و صدا و اجتماعی هستند. معمولا در خارج از فصل تولید مثل به صورت جفت و گله های کوچک یافت می شود.

جریان سریع و قوی است. آنها درخت هستند، اما گاهی برای شکار حشرات روی زمین فرود می آیند.

جوجه ریزی در ماه مارس با تشکیل منطقه آغاز می شود. تک‌همسر و آشیانه‌اش کاسه‌ای از برگ و شاخه‌های کوچک و خار است که بر روی درختان و حصارها و شاخه‌های باریک درختان ساخته شده و داخل آن با غذای نرم و مو و پر پوشیده شده است.

معمولاً سه تا چهار جفت میوه نیمه پلاستیکی، صاف، صیقلی، سفید یا صورتی مایل به سفید، بنفش قهوه ای یا قرمز قهوه ای به ابعاد ۲۱.۹×۱۶.۲ میلی متر وجود دارد.

جوجه ها در بدو تولد پوشیده از مخاط هستند، ضعیف و برای غذا به والدین خود وابسته هستند.

از فصل تولید مثل جوجه ها اطلاعی در دست نیست.

معمولاً در هر زمان جوجه کشی دو تا سه سری تخم تولید می شود.

آنها میوه ها، گلبرگ ها و شهد گل ها، حشرات و چند مارمولک کوچک را می خورند.

از نظر حفاظت، کمترین نگرانی را در لیست قرمز IUC دارد. دراز کشیده است

منبع:

-سایت باشگاه پرنده نگری ایران

– سایت ویکی پدیا

– وب سایت موسسه مباحث فقه

آذین، ف.، نصرتی، س.م.، امینی، ح.، ۱۳۸۷، وقوع کافه Bulbul Pycnonotus با تهویه قرمز در جزیره کیش، شمال شرقی خلیج فارس، ایران، پودوس، ۳(۱/۲)-.

پرورش اردک بلوط برای اولین بار در باتلاق گندمان ثبت شد

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را ببین