بقایای یک کفتار زنده در محوطه باستانی ایران پیدا شد


بقایای یک کفتار زنده در محوطه باستانی ایران پیدا شد

سرپرست این کاوش در پایان سومین فصل کاوش های باستان شناسی غار قلاکرد اوج از کشف بقایای یک کفتار ساکن در این محوطه باستانی خبر داد.

گزارش کردن گلو به گزارش ایسنا، حامد وحدتی نسب روز دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ با بیان این مطلب گفت: سومین بار کاوش های باستان شناسی گروه ایران و فرانسه و همکاری ژیل بریون، استاد موزه مردم شناسی پاریس، با فروش اشیاء فرهنگی مهم متوقف شده است.

سرپرست کاوش‌های محوطه باستانی ایران با بیان قدمت لایه‌های دوره کنونی کاوش، گفت: در این زمان نتایج تاریخ‌گذاری اشیای فرهنگی این غار به تاریخ‌گذاری ارائه شد. گالری در موزه مردم شناسی پاریس برای دومین بار سه لایه استقرار با سال های ۱۶۰، ۲۱۰ و بیش از ۴۰۰ هزار ساله را برای غار قلعه کرد نشان می دهد و این محوطه را به قدیمی ترین محوطه باستانی ایران تبدیل می کند.

بقایای یک کفتار غار

وی ادامه داد: علاوه بر نتایج تاریخ‌گذاری، کشف ابزارهای دستی و تکنیک‌های کنده‌کاری قدیمی‌تر از پارینه سنگی میانی حکایت از حضور و زندگی انواع دیگری از مردم در این منطقه به جز انسان بدوی و انسان نئاندرتال دارد.

مدیر گروه باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس درباره دیگر اکتشافات این دوره از کاوش گفت: فک پایین انسان امروزی و قسمت بالایی جمجمه گونه ای از کفتار منقرض شده به نام غار. کفتار.” بین ۵۰۰۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ سال پیش روی زمین می زیسته است و برای اولین بار از ایران می زیسته و گزارش شده است، این برخی از یافته های این دوره از بررسی است.

وحدتی نسب با بیان اینکه این یافته ها برای حفاظت و نگهداری به موزه قزوین تحویل داده شده است، گفت: امید است با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، اجتماعی و هنری استان قزوین که شاهد خواهیم بود. در چند لحظه آینده، کاوش در اماکن باستانی بزرگ ایران.”

به گزارش روابط عمومی فرهنگی و اقوام قزوین، غار قلاکرد اوج در ۲۰ کیلومتری دو برج خرقان در منطقه حصار ناحیه مرکزی اوج قرار دارد.

این غار یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های سکونت انسان در ایران است، از نظر میزان یافته‌های باستان‌شناسی و بقایای انسانی یافت شده، مکانی منحصربه‌فرد و بسیار منحصربه‌فرد است.

آشنایی با گونه ها و زیرگونه های کفتار در سراسر جهان

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را ببین