برنامه هفتم توسعه راه طلایی برای کشور است


یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ – ۰۸:۰۶

قدرت

تهران (پانا) – نماینده مردم اصفهان در شورای اسلامی با بیان اینکه ساخت مجلس برای استفاده از ظرفیت های کشور برای پیشرفت علم و فناوری است، گفت: نگارش برنامه هفتم توسعه طلایی است. فرصت هایی برای کشور که باید توسط وزارت علوم به ویژه در حوزه علم و فناوری و با کمک سایر دستگاه ها انجام شود.

عباس مقتدایی در گفت وگو با پانا در خصوص ابلاغ سیاست های کلی برنامه هفتم گفت: مجلس یازدهم آماده همکاری با گروهی است که در راستای تحقق الزامات قانون اساسی تلاش می کنند. قانون اساسی را مطابق با نیازهای کشور در نظر بگیرید و برای اجرای آن بر قوانین مشترک توافق کنید.»

وی افزود: یکی از نیازهای کشور نیازهای علمی، پژوهشی و فنی است که امروز باید بیش از هر زمان دیگری قوی شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: طرح توسعه هفتم محل مغتنمی است که می تواند چندین سال سیاست گذاری و ریل گذاری کند.

مقتدایی گفت: اکنون که سیاست های کلی مربوط به تدوین برنامه هفتم توسعه از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، وزارت علوم باید از ظرفیت های کشور نهایت استفاده را ببرد، مجلس آمادگی دارد آنچه را که مد نظر این نهاد است بررسی کند. دولت و معاونت علمی و سایر ادارات مرتبط با حوزه علم و فناوری کشور با نظر تصویب و اتخاذ سیاست هایی در جهت بهبود وضعیت.

این عضو گروه آموزشی مجلس ادامه داد: ما علاوه بر اینکه اکنون از لوایح دولت برای بهبود برنامه ها استقبال می کنیم، به دلیل اینکه نیاز دنیا و فناوری در کشور رو به افزایش است، همه نیروهای دنیا از آن استقبال می کنیم. کشور و تمامی نیازهای مربوط به تأمین پیشرفت‌های علم و فناوری، بنابراین این فرصت می‌تواند تضمین‌های لازم را برای پیشرفت علم، فناوری و تحقیقات کشور در اشکال مختلف و لوایح علمی برای چندین سال آینده تضمین کند.»

وی گفت: ما کشوری هستیم که توانسته ایم در عرصه های مختلف در مواجهه با مشکلات و چالش های پیش رو پیش برویم و دانش را به علم و فناوری و فناوری های مورد نیاز معرفی کنیم. پیشرفت‌های ما در زمینه بهداشت و سلامت، از جمله تولید واکسن‌های مورد نیاز ملت یا فناوری بهداشت، و پیشرفت کشور در زمینه هسته‌ای، از جمله انرژی هسته‌ای و کشاورزی، ما توانسته‌ایم به خوبی از این مسیر حرکت کنیم.»

این عضو کمیسیون امنیت مجلس همچنین گفت: در این راستا حقوق بشری که اکنون مورد نیاز است توسط جمهوری اسلامی ایران کنترل می شود؛ علاوه بر این ما زیرساخت ها و منابع لازم را داریم، بنابراین کار باید انجام شود. به درستی و به درستی مدیریت شود.»

مقتدایی گفت: مهندسی نسل هفتم فرصتی طلایی برای کشور است که شایسته راهیان فای دانش به ویژه در عرصه های علمی و آموزشی است تا با کمک سایر رهنمودها وظایف مهمی را انجام دهد. وزارت علوم باید در علم و فناوری رویکرد مناسبی داشته باشد.

وی در پایان گفت: فضای مجازی و مسائل مربوط به آن و همچنین زیرساخت های فنی مربوط به آن حوزه ویژه ای است و اکنون فناوری ها و بسترهای جدید برای تبادل آموزش و دانش وجود دارد که نمی توانیم رشد کنیم. ایجاد انگیزه و هماهنگی در سطوح مختلف کشور بنابراین در تدوین برنامه هفتم توسعه باید همه این موارد برای آینده راه آهن کشور مورد توجه قرار گیرد و وزارت علوم از توان همه اساتید استفاده کند. در کشور و تمرکز بر برنامه هفتم توسعه در بالاترین سطح.