بررسی چگونگی اجرای برنامه های کوتاه مدت برای رسیدگی به مسائل آب در چهار ایالت


سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ – ۲۱:۲۴

0̱0̱

تهران (پانا) – همایش مسائل آب در چهار استان خوزستان، چهارمحال بختیاری، اصفهان و یزد زیر نظر معاون نخست وزیر برگزار شد.

در این جلسات ویژه، محمد مخبر با حضور وزرای نیرو و جهاد کشاورزی و استانداران چهار ایالت و مقامات ارشد کشوری در خصوص نحوه اجرا و تامین مالی و تخصیص اعتبارات برای طرح های کوتاه مدت زهکشی در این مناطق حضور داشتند. دولت ها مورد بحث، بازنگری، تصمیم گیری و تعیین تکلیف قرار می گیرند.

در این جلسه تکمیل پروژه های تامین آب شرب و احداث ۱۶۵ هزار مترمکعب چاه برای حیات آب شرب استان یزد مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین به منظور افزایش ظرفیت پروژه انتقال آب دریایی از خلیج فارس به فلات مرکزی، مقرر شد فاز دوم این پروژه در ماه های آینده با تولید از مناطق مشخص انجام شود.

در این جلسه گزارشی از وضعیت تامین آب کشاورزی استان اصفهان در سال تولیدی و افزایش آب شرب و ظرفیت تامین این استان به منظور تامین آب شرب سالم و پایداری در شهرها و شهرستان های بزرگ ارائه شد.

مشکلات و تنش آبی استان چهارمحال و بختیاری برای تامین آب ۱۴۴ مرکز جمعیتی روستایی با جمعیت بیش از صد هزار نفری این استان و نیز طرح تحقیقاتی جامع برای تامین آب شهرها و شهرها مصمم است. و اجرای پروژه ها تامین و انتقال منابع آبی برای کاهش تنش آبی در شهرهای بزرگ این ایالت باید در اسرع وقت تکمیل شود.

در همین جلسه تکمیل پروژه آبرسانی میان مدت غدیر با هدف افزایش ظرفیت آبرسانی و ارتقای کیفیت آب به شهرها و روستاهای منطقه استان خوزستان تکمیل پروژه های آبرسانی به روستاها مراکز و با هدف تامین آب آشامیدنی، بهداشتی و دامی هزاران خانوار و تکمیل شبکه انتقال و تصفیه فاضلاب شهر بزرگ اهواز با قاطعیت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و موضوع اصلی از مهمترین موارد بود.

همچنین با توجه به گرمای هوا و لزوم تکمیل پروژه های آبرسانی در استان خوزستان، منابع مالی این پروژه ها هر چه سریعتر آزادسازی شود.