بررسی اثرات مواد قندی دکتر رضا اطمینانانی


پیامدهای شیرین کننده ها (یادگیری اثرات مواد قندی)

هر فرد سالم باید 55 درصد از انرژی مورد نیاز روزانه خود را از کربوهیدرات ها تامین کند. کربوهیدرات ها به چند دسته مونوهیدرات (مانند گلوکز و فروکتوز) ، دو قند (مانند ساکارز یا شکر) و چندین قند یا کربوهیدرات جامد (مانند نشاسته) تقسیم می شوند. آنچه ما قند می نامیم در واقع یک یا دو قند است ، مانند گلوکز یا فروکتوز ، که به عنوان مکمل غذایی استفاده می شود. به

زیرا بسیاری از غذاها حاوی قند هستند. پیروی از رژیم غذایی مستقل از این مواد کار ساده ای نیست. با این حال ، ممکن است انواع غیر طبیعی قندهای مضر موجود در غذاها ، نوشیدنی ها ، آب میوه های صنعتی ، شیرینی ها و سایر غذاهای شیرین را در رژیم غذایی روزانه خود محدود یا حذف کنیم. در صورت ابتلا به دیابت یا سایر بیماریهای جدی ، قند خود را از رژیم غذایی خود حذف کنند.

اثرات قند:

1) چاقی

چاقی یکی از ساده ترین و طبیعی ترین اثرات قند است که همه از آن مطلع هستند. برخلاف قندهای ترکیبی ، قندهای تک و دو قندی به سرعت انرژی بدن ما را تامین می کنند. بنابراین استفاده بیش از حد از این مواد می تواند یکی از دلایل افزایش وزن باشد.

2) تغییرات در لب خون

مطالعات متعدد نشان داده است که مصرف قند باعث افزایش قابل توجه تری گلیسیرید و کلسترول بد (LDL) و کاهش کلسترول خوب (HDL) می شود.

3) فشار خون

جایی که ما نمک را یکی از عوامل کلیدی در افزایش فشار خون می دانیم. مطالعات نشان داده است که مصرف قند نیز با فشار خون بالا ارتباط دارد.

4) سرطان

سلول های سرطانی از قند تغذیه می کنند. علاوه بر این ، این مواد هورمون هایی ترشح می کنند که در رشد سلول های سرطانی موثر هستند. مطالعات نشان داده است که قند با ایجاد سرطان هایی مانند سینه ، تخمدان ، پروستات ، راست روده ، لوزالمعده ، لوزالمعده ، ریه ها ، مثانه و سرطان معده ارتباط دارد.

5) تولید رادیکال های آزاد

رادیکالهای آزاد اتمها یا مولکولهایی هستند که لایه نهایی الکترون آنها به دلیل بی ثباتی و تمایل الکترونها به دخالت در بسیاری از بیماریها از جمله سرطان ، بیماریهای قلبی عروقی ، بیماریهای چشمی ، آرتریت ، و همچنین پیری زودرس و پیری زودرس ناقص است. تحقیقات نشان می دهد که خوردن شکر باعث افزایش رادیکال های آزاد در بدن می شود.

6) تغییرات در دستگاه گوارش

شکر مشکلات زیادی را در دستگاه گوارش ایجاد می کند ، از جمله هضم ، سوء جذب ، التهاب و زخم.

7) پوسیدگی دندان

ارتباط بین پوسیدگی دندان و مصرف قند برای همه آشکار است.

8) تجزیه و تحلیل

برخی تحقیقات ارتباط بین مصرف قند و پوکی استخوان را نشان می دهند. دلیل این امر این است که قند ناشی از شرایط اسیدی در بدن و کلسیم ، که منبع اصلی ذخیره استخوان است ، استخوان ها را حذف کردند تا وضعیت لوگا برداشته شود و شرایطی برای تعادل اسیدی بدن ایجاد شود. این مرحله به تدریج باعث توخالی شدن استخوان ها می شود.

تشخیص مواد قندی درک تغذیه

9) موارد دیگر

مصرف قند با بسیاری از عوامل دیگر مانند آلزایمر ، کمبود مس ، کاهش جذب کلسیم و منیزیم ، سنگ کیسه صفرا ، آب مروارید ، بزرگ شدن کبد و کبد ، بزرگ شدن کلیه ها و کلیه ها ، کاهش توانایی یادگیری با افزایش سطح استروژن در مردان و کاهش هورمون رشد اتفاق می افتد).

پیشنهادات:

همانطور که قبلاً ذکر شد ، حذف قند از رژیم غذایی کار ساده ای نیست. با این حال ، می توان از اشکال قند استفاده کرد که به بدن آسیب نمی رساند. این به معنای تلاش برای استفاده از شکر مخلوط (کربوهیدرات های مخلوط) است که ما آن را “قند خوب” می نامیم. این مواد که در میوه ها ، سبزیجات ، لوبیا و غلات (به ویژه غلات) یافت می شود ، ویتامین ها ، مواد معدنی ، پروتئین و فیبر را برای بدن تأمین می کند و با کند شدن هضم و جذب ، قند خون را به سرعت کاهش می دهد. افزایش نمی یابد و انرژی مورد نیاز بدن را برای مدت طولانی تامین می کند.

توجه داشته باشید که در مورد میوه ها ، بهتر است از گیاه به طور کامل به جای آب آن استفاده کنید (حتی به طور طبیعی) ، زیرا همه میوه ها حاوی مقدار زیادی فیبر و آنتی اکسیدان (موادی هستند که بدن را در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند) و بسیار م effectiveثر است در بدن علاوه بر این ، برخی از غذاها ، مانند نان سفید ، اگرچه از نظر طعم شیرین نیستند ، اما به دلیل فیبر کم و جذب زیاد ، قند خون را به سرعت افزایش می دهند.


دکتر. رضا اطمینانانی

تغذیه را درک کنید


دکتر. رضا اطمینانانی می تواند با ارائه تغذیه و کمیت اولیه و عادات غذایی ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر اینستاگرام کلیک کنید رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و تغذیه در اصفهان.


موارد پیشنهادی

رابطه بین تغذیه و خلق و خو

مشکلات رژیم غذایی بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای حفظ سلامتی

محصولات متنوع و تغذیهدیدگاهتان را بنویسید