برای کثیف نشدن سس و ترشی چه کنیم؟


خداوند

تهران (پانا) – کپک زدن پس از تماس با ترشی ها و برخی غذاهای اسیدی یکی از مشکلات رایج غذایی است. فقط باید بدانید که با آن کپک چه کاری انجام دهید یا برای جلوگیری از آلوده شدن این نوع غذا چه کاری انجام دهید.

به گزارش نمناک، کپک ها نوعی آلودگی مواد غذایی هستند که بیشتر به رنگ های سفید یا آبی روی انواع مواد غذایی مانند رب، ترشی و شاهی دیده می شود. حتی اگر باعث بیماری جدی نشود، گاهی اوقات بدن را ضعیف می کند. علت رشد کپک و رشد کپک، رطوبت بیش از حد است، اما همانطور که اکثر شما تجربه کرده اید، کپک را نمی توان در یک محیط خنک مانند یخچال درمان کرد. در این قسمت با علل ایجاد کپک و راه حل های پیشگیری از کپک زدن در محصولات غذایی مانند رب، خیار شور و خامه مایع آشنا می شوید.

مهمترین عوامل ایجاد کپک

کپک زدن روی غذا یکی از مشکلاتی است که اکثر خانم های خانه دار با آن مواجه هستند. یکی از غذاهایی که همه ما با نشاسته ارتباط داریم رب گوجه فرنگی است. بسیاری از ما رب گوجه فرنگی را برای ماندگاری بیشتر و جلوگیری از آلوده شدن آن در یخچال نگهداری می کنیم که درست نیست.

برای جلوگیری از آلوده شدن رب گوجه فرنگی، یک قوطی کوچک بخرید و قبل از باز کردن قوطی را بجوشانید تا آلودگی سطح قوطی کاهش یابد.

اگر مقدار زیادی رب گوجه فرنگی تهیه می کنید، آن را در ظرف های کوچکی بریزید و روی آن را پوشش خوبی قرار دهید تا از رشد قارچ روی سطح رب جلوگیری شود.

در گذشته روی رب روغن می ریختند و این کار مانع از انتقال اکسیژن به رب می شد و رب کپک می زد.

آیا می توان از خمیر کک استفاده کرد؟

رطوبت یکی از عوامل اصلی رشد کپک است، بنابراین از قاشق خیس برای خارج کردن رب از ظرف استفاده نکنید.

اگرچه بهترین روش نگهداری رب، گذاشتن آن در یخچال است، اما قرار دادن رب در یخچال مانع از خراب شدن آن نمی شود، فقط رشد باکتری ها و قارچ ها را در دمای یخچال کاهش می دهد.

بسیاری از خانم ها در صورت گرفتگی رب فقط با قاشق روی رب و قالب را جدا می کنند و از بقیه رب استفاده می کنند اما باید بدانید که اگر رب شما گرفت نشوید به دلیل استفاده از آن نیز استفاده می شود. سمیت قالب خوردن این رب ها برای سلامتی بسیار خطرناک است.

چگونه از کپک زدن آب جلوگیری کنیم

یکی از غذاهایی که زود کثیف می شود آب لیمو است. اگر آب و آبلیمو مسدود شده باشد قابل استفاده نیست و به سلامت بدن آسیب می رساند.

برای جلوگیری از تشکیل آبلیمو و آبلیمو باید به نکات مهم زیر توجه کرد.

بهتر است از بطری های شیشه ای تیره رنگ استفاده کنید که نور اجازه ذخیره آب لیمو و آب را نمی دهد زیرا بطری های پلاستیکی به دلیل ترکیب آب لیمو و آب روی دیواره پلاستیکی مواد سمی تولید می کنند و باعث سرطان می شوند.

برای جلوگیری از تشکیل آبلیمو و آبلیمو، لیوان حاوی این مواد را در آب بجوشانید زیرا آنزیم ها و باکتری های داخل آن می میرند و قارچ رشد نمی کند.

برای جلوگیری از کپک زدن بهتر است آبلیمو یا آبلیمو را در لیوان تمیزی بریزید و کمی کنار لیوان بگذارید و سپس درب آن را بگذارید تا اکسیژن وارد آن نشود.

خطر خوردن خیار شور و شور

ترشی یکی دیگر از مواد غذایی است که می تواند به سرعت آبی شود. میلیون ها میسلیوم کپک وجود دارد، برخی بی ضرر و برخی بیماری زا هستند. بنابراین بهتر است ترشی کپک زده نخورید زیرا با خوردن این کپک ها نمی توانید کپک های بیماری زا را که می توانند شما را بیمار کنند شناسایی کنید. همچنین باید بدانید که ترشی ها حاوی سرکه آب هستند که باعث پخش شدن قارچ های بیماری زا می شود.

آیا غذاهای کپک زده را دور بریزیم؟

برخی از انواع کپک ها سموم و کپک تولید می کنند. این نوع کپک ها مانند کلوچه و پنبه هستند، در گرما و رطوبت به سرعت رشد می کنند و سم خطرناکی به نام مایکوتوکسین تولید می کنند، این سم طعم غذا را نرم و ترش می کند و تغییر رنگ می دهد. زمانی که سیستم ایمنی بدن ضعیف شود، این سم به راحتی می تواند سموم مضر و سرطان ایجاد کند. کپک های تولید کننده مایکوتوکسین معمولاً روی غذاهایی با ارزش غذایی بالا مانند مغزها و گوشت رشد می کنند و مضرتر از کپک های میوه هستند.

برخی از کپک ها می توانند باعث مشکلات تنفسی و واکنش های آلرژیک شوند.

برخی از قالب ها نیز مفید هستند و در صنایع لبنی استفاده می شوند.