با بیماری های گوارشی در تابستان چه کنیم؟


خونریزی گوارشی

تهران (پانا) – یک متخصص بیماری های عفونی گفت: برخی از بیماری های گوارشی وجود دارد که در تابستان بدون اشتباه گرفتن با علائم کرونا قابل مشاهده است. اما علائم آن را باید با دقت در نظر گرفت.

به گزارش ایسنا، علیرضا فاطمی با بیان اینکه در برخی موارد ویروس کرونا در ایران شاهد بروز علائم گوارشی و ابتلا به بیماری کرونا بودیم، گفت: گاهی پزشکان مشکوک می‌شوند که افراد مبتلا به کووید ۱۹ هستند که مجموعه‌ای را مشاهده می‌کنند. علائم، مانند علائم تنفسی. تب، لرز، خستگی، خستگی مفرط و غیره، با علائم گوارشی یا بدون آن، برای اطمینان از اینکه فرد مبتلا به ویروس کرونا شده است یا فقط یک عفونت روده ای است، آزمایش کووید-۱۹ را سفارش می دهیم.

اختلالات گوارشی در هوای گرم شایع و شایع است

وی همچنین گفت: در صورت مشاهده علائمی مانند دل درد، اسهال یا حالت تهوع، در صورت عدم وجود علائم دیگر، باید کمتر نگران کووید-۱۹ باشیم، اما در تمام اوقات تابستان و گرما به دلیل شدت آن. از غذا افراد مبتلا به گاستروانتریت (التهاب دستگاه گوارش) یا بیماری های گوارشی.

این اپیدمیولوژیست با اشاره به اینکه در حال حاضر (در فصل تابستان) شیوع گاستروانتریت دور از انتظار نیست، تصریح کرد: با استفاده از اشتراک گذاری، زمانی که یکی از اعضای خانواده مبتلا می شود، سایر اعضای خانواده نیز مبتلا می شوند. غذای کثیف یا نداشتن دست تمیز و غیره… اونجا هست. شاید امسال به دلیل شیوع کرونا در دو سال اخیر و محدودیت‌های پیش آمده، مردم بیشتر مراقب سلامتی خود بوده و علائم مختلف را مشاهده می‌کنند، به همین دلیل نگران هستند.

* ویروس ها تنها عامل عفونت های روده ای نیستند

فاطمی با بیان اینکه گاستروانتریت اصطلاحی گسترده است و عللی که باعث التهاب دستگاه گوارش و روده می شود را گاستروانتریت می گویند، تصریح کرد: همه چیز اعم از ویروس یا باکتری، التهاب و علائم سوء هاضمه بروز می کند.

این متخصص بیماری های عفونی با یادآوری اینکه ویروس ها تنها عامل ابتلا به گاستروانتریت نیستند، تصریح کرد: اگر بیمار تب بالا داشته باشد و در اسهال خون دیده شود، خطر عفونت باکتریایی وجود دارد.

* اگر مشکل روده دارید، چه کسی و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

فاطمی گفت: اگر علائم بیماری خفیف است و بیمار می تواند آب زیادی مصرف کند، باید در منزل استراحت کند و مایعات مختلف از جمله آب و ORS (ORS) که به صورت پودر در بازار موجود است بنوشد. اضافه می کند: معمولاً علائم در عرض یک تا دو روز از بین می رود، اما اگر علائم آنقدر شدید است که نمی تواند آب بنوشد و نمی تواند فعالیت های روزانه خود را انجام دهد، باید به پزشک مراجعه کند.

وی با اشاره به اینکه در صورت قطع نشدن سرطان پس از ۴۸ ساعت، بیمار باید به پزشک مراجعه کند، گفت: در این زمان با توجه به توصیه پزشک، مدفوع باید مورد آزمایش و اندیکاسیون پزشکی قرار گیرد.

فاطمی همچنین گفت: علاوه بر تب، در صورت وجود خون در مدفوع، اسهال، افراد مسن، مبتلایان به سیستم ایمنی ضعیف و مبتلایان به سرطان حتی دو روز در خانه منتظر نمانند و به زودی به پزشک مراجعه کنند. ممکن است.

* استفاده رایگان از آنتی بیوتیک ها ممنوع است

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه اکثر بیماری ها به ویژه بیماری های ویروسی نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ندارند، تصریح کرد: در بیماری های گوارشی اگر علائمی مانند خون در اسهال که در آن عفونت باکتریایی وجود دارد مشاهده شود، باید همچنین تحت نظر پزشک مصرف شود. متأسفانه در کشور ما استفاده متداول از داروها به ویژه آنتی بیوتیک ها و در صورت استفاده بر خلاف استانداردهای علمی می تواند عوارض جانبی غیر قابل تصوری را به همراه داشته باشد.در دراز مدت آن را رفع کنید.

* رعایت بهداشت مهمترین چیز برای کمک به سلامتی است

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه برای بیماری‌های عفونی که شیوع پیدا می‌کنند، رعایت بهداشت مهم‌ترین کمک برای پیشگیری از ابتلا است، یادآور شد: به عنوان مثال استفاده از ماسک برای بیماری‌های تنفسی مانند کرونا و مورد توصیه می‌شود. در مورد بیماری های گوارشی مانند عفونت دهان، شستن دست ها قبل از غذا توصیه می شود. همچنین افراد حتی الامکان در بیرون از منزل غذا نخورند و در صورت لزوم از مکان های سالم و بهداشتی غذا تهیه کنند. آب آشامیدنی تمیز و سالم است. اگر افراد این دستورالعمل های ساده را رعایت کنند، با اطمینان کامل می توان گفت که دچار مشکلات گوارشی نخواهند شد.