با بیماری‌های خودایمنی آشنا شویم


بیماری خودایمنی

تهران (پانا) – بیماری خودایمنی شامل بیماری‌های مختلفی می‌شود که برخی از آنها بیماری‌های نادر و کمتر شناخته شده هستند و بهتر است مردم از وجود آنها آگاه باشند.

به گزارش نمناک، اگر به یک بیماری نادر خودایمنی تشخیص داده شده اید، احتمالاً سردرگم هستید و نمی دانید که باید چه کار کنید. عجیب ترین بیماری های خود ایمنی در جهان معرفی می شوند تا اگر به گوشتان خورد یا خودتان به آن مبتلا شدید، در این باره اطلاعاتی داشته باشید‌.

ائوزینوفیلیک گرانولوماتوزیس با پلی آنژئیت

این سندروم یک نوع بیماری خود ایمنی است که در آن سطح سلول های گلبول قرمز بالا می رود و باعث التهاب رگ‌ های خونی شده و به ریه، کلیه، قلب و دیگر سیستم های بدن آسیب وارد می کند. اکثر افراد مبتلا به این بیماری دچار آسم یا علائم آلرژی می شوند.

سندروم گیلن باره

در این سندروم؛ سیستم ایمنی به بخش‌ هایی از سیستم عصبی حمله می‌ کند و علائمی را به وجود می‌ آورد که شامل ضعف خفیف، گزگز بعضی از قسمت های بدن یا فلجی در بعضی از نواحی می باشد که ممکن است در هر سنی به وجود بیاید؛ البته بعد از بهبودی کامل، ممکن است یک ضعف همیشگی با فرد همراه باشد.

بیماری کاوازاکی

این بیماری باعث التهاب رگ‌ های خونی می‌ شود و کودکان را هم درگیر می‌ کند. تب بالا، خارش پوست، ورمِ غدد لنفاوی و قرمزی در قسمت داخلی، التهاب چشم و دهان را نیز در پی خواهد داشت.

بیماری بافت همبند مخلوط

در این بیماری طیف مختلفی از علائم توسط فرد تجربه می شود. تغذیه رسانی توسط رگ های خونی در کوتاه مدت متوقف می‌ شود که معمولاً در زنان جوان بیشتر اتفاق می افتد.

میاستنی گراویس

این بیماری خود ایمنی باعث می شود؛ بدن پادتن هایی را تولید کند که ارتباط بین ماهیچه ها و عصب ها را از بین می‌ برد و باعث ضعف و خستگی ماهیچه می‌ شود؛ همچنین ممکن است که فرد هنگام بلع مشکل داشته باشد یا اجزای صورتش به خوبی کار نکند که روی چشم او هم تاثیرگذار است و قدرت تمرکز یا حتی پلک زدن را به مرور خواهد گرفت.

هموگلوبینوری حمله ای شبانه

در این بیماری گلبول های قرمز یک نوع پروتئین خاص را از دست می‌ دهند و از یکدیگر جدا می‌ شوند. هنگام جدایی این مولکول ها از یکدیگر، هموگلوبین تولید می‌ شود و علائمی مانند خستگی شدید، ضعف، لخته شدن خون، کبودی، عفونت و خونریزی به وجود می‌ آید و ممکن است خون در ادرار یا ادرار تیره هم به همراه داشته باشد.

سندروم پوئمز

این سندروم یک نوع اختلال خونی است که باعث آسیب به عصب و دیگر بخش‌ های بدن می‌ شود. یک نوع بی حسی و گزگز کردن بدن را هم به وجود می‌ آورد. غدد لنفاوی، کبد و طحال در این حالت بزرگ می‌ شوند و تغییراتی در پوست به وجود می آید.

رتروپریتونئال فیبروزیس

در این بیماری افراد هنگام ادرار کردن دچار مشکل می‌ شوند، زیرا بافت فیبروز به اندازه خیلی زیادی در بدن رشد کرده؛ رحم و حتی مثانه را مسدود می کند و وضعیت سخت خواهد شد‌‌. مواد شیمیایی سمی هم به داخل خون وارد می شوند و آسیب به کلیه اتفاق می افتد.

اسکلرودرمی

در این بیماری بافت های پوستی دچار مشکل می شوند. پوست تیره شده و ممکن است لکه هایی روی پوست، درد مفصلی یا خستگی به وجود بیاید.

بیماری تیروئید چشمی

در چنین بیماری، التهابات در بافت چشم ایجاد می‌شود. بیماری با یک مرحله فعال آغاز می‌شود که درد در چشم، آبریزش و دوبینی را به وجود می آورد و اگر درمان نشود، باعث مشکلاتِ حاد بینایی خواهد شد.