با این روش رزماری را در خانه بکارید


رزماری

تهران (پانا) – رزماری گیاه محبوبی است که باید آن را بشناسید و با کمک نکات کاشت می توانید آن را در خانه پرورش دهید و از فواید فراوان آن بهره مند شوید.

به گزارش نمناک، رزماری که به مریم گلی نیز معروف است، گیاهی سبز رنگ است که به شکل جنگل می روید و بسیار معطر است. برگ های این گیاه سوزنی شکل، شمشیری مانند، خاکستری رنگ و روی ساقه های چوبی می رویند. رزماری در بهار و اوایل تابستان گل های زیبای آبی مایل به سفید به صورت خوشه ای می دهد. فصل کاشت رزماری در اوایل بهار و اواخر زمستان است. رزماری بالغ می شود و در سال دوم شکوفا می شود. این گیاه دارویی است و می توان از آن به عنوان ادویه استفاده کرد.

رزماری شاخه های خشک شده این گیاه از خانواده نعناع است. کاهش اسانس رزماری گیاهی چوبی، معطر و علفی است. رومن اهل منطقه مدیترانه و کشور اروگوئه است. در زمان های قدیم، رومی ها و یونانی ها از این گیاه برای درمان برخی بیماری ها و غذاها استفاده می کردند.

روش های پرورش و نگهداری رزماری

تمامی گیاهانی که برای رشد و نمو مناسب نیاز به یک سری اصول و قوانین دارند باید به خوبی عمل کنند، برای این منظور در این قسمت از نمانک می خواهیم روش های پرورش و مراقبت از رزماری را در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم.

گلدانی با خاک خوب برای کاشت و پرورش رزماری

اولین نکته مهم کیفیت گلدان است زیرا گلدان خانه گل است، گلدان باید سوراخی در ته داشته باشد و بین سطح و ریشه آن فاصله زیادی به اندازه ۳ سانتی متر باشد. خاک یکی دیگر از روش های مهم برای کاشت نهال رزماری در همه کشورها قابل کشت است، اما خاک باغچه و لوم شنی برای کاشت و کاشت گل رز بهتر است.

نحوه آبیاری گیاه رزماری

گیاه رزماری در خاک خشک بهتر از خاک مرطوب است، بنابراین باید از آبیاری این گیاه خودداری شود. این گیاه به آب زیادی نیاز ندارد. اگر رزماری را در خانه نگهداری می کنید کافی است هر دو هفته یکبار به آن آبیاری کنید، بله برای زمستان، اما می توانید زمانی که خاکش در تابستان خشک شد آبیاری کنید.

نور کافی برای نگهداری رزماری وجود دارد

رزماری باید روزانه شش تا هشت ساعت زیر نور خورشید بماند. رزماری به آفتاب بیشتری نیاز دارد، بهتر رشد خواهد کرد. اگر رزماری در خانه نگهداری می شود بهتر است در مکانی روشن قرار دهید.

عصاره رزماری

فصل بهار برای آبیاری رزماری ایده آل است. اگر رزماری در خانه کاشته اید، باید آن را کود دهید. چون رزماری در مدت کوتاهی رشد می کند کل گلدان را می گیرد.

روش های پرورش رزماری

اگر می خواهید گیاه رزماری بکارید و پرورش دهید، می توانید این کار را با بذر و قلمه انجام دهید. بذر رزماری کند رشد می کند، بنابراین توصیه می شود برای کاشت قلمه بزنید.

رزماری را با برش دادن پرورش دهید

ابتدا یک برش ده سانتیمتری از رزماری برش بزنید و برش باید خیلی سالم باشد.

برای جداسازی قلمه، ابزار مورد نیاز باید بسیار تیز و تمیز باشد.

سپس برگ های پایین قلمه را باید جدا کرد زیرا برگ های انتهای ساقه در خاک می پوسند.

سپس قلمه را در گلدانی حاوی ماسه، شن، پیت ماس ​​و خاک باغچه می کارند. اگر می خواهید ریشه گیاه سریع باشد. قبل از قلمه زدن، قسمت پایین قلمه را با هورمون های ریشه آغشته کنید.

سپس گلدان را به مکانی گرم با دمای ۱۰ تا ۲۸ درجه سانتیگراد منتقل کرده و بدون نور خورشید قرار دهید و خاک را مرطوب کنید تا مرطوب شود.

خاک را تا ریشه ها مرطوب نگه دارید، با کشیدن یک تکه پلاستیک روی گلدان می توانید به ریشه دار شدن سریع قلمه ها کمک کنید.

مطمئن شوید که گلدان دارای آبشار است و هر روز گیاه را آبیاری کنید. پس از سه هفته از کاشت، گیاه ریشه می دهد.

و بعد از ریشه زایی می توانید پلاستیک را از گلدان جدا کرده و گلدان را به مکانی با نور و دمای مناسب منتقل کنید.

رزماری یک گیاه همیشه سبز است بدون توجه به شکلی که می توانید آن را در داخل و خارج نگه دارید، اگر رزماری را برای خانه می کارید بهتر است آن را در گلدان بکارید، اما اگر می خواهید رزماری را بیرون نگه دارید بهتر است. ریشه گیاه بزرگ است. نکته اصلی برای تولید مثل گیاه سایه رزماری با خاک مرطوب است، ریشه های آن پوسیده می شوند و زود می میرند.

نحوه برداشت رزماری

زمان برداشت رزماری زمانی است که این گیاه شکوفا می شود. این گیاه در روزهای پایانی خرداد شکوفا می شود. در زمان برداشت شاخه های اصلی گیاه به اندازه ۴۰ سانتی متر تقسیم می شود و این برداشت تنها ۲۰ درصد از آنچه باید برداشت شود می باشد. پس از برداشت، می توان آن را خشک کرد یا مستقیماً برای پر کردن غذا استفاده کرد.

رزماری در آشپزی، پزشکی، تزئین و بهداشت کاربرد دارد، بنابراین با کاشت این گیاه از خواص فراوان آن بهره مند خواهید شد.