بارش باران موسمی در کشور چقدر است؟


شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱ – ۱۰:۳۴

باران

تهران (پانا) – رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از تداوم بارندگی های موسمی طی پنج روز آینده خبر داد.

صادق ضیائیان درباره وضعیت جوی کشور گفت: طی سه روز آینده موج هوای متوسط ​​در شمال و فعالیت مستمر سامانه هوا در نیمه جنوبی زمین که هوا تولید می کند. بی اهمیت در همین راستا روز شنبه (۱۸ مرداد) در گیلان، مازندران، خراسان شمالی گلستان، خراسان شمالی در جنوب البرز و برخی نقاط غرب کشور بارش باران گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد شدید است. جنوب سیستان و بلوچستان هرمزگان، فارس، کرمان، جنوب و غرب یزد، بوشهر، خوزستان، کهگیلویه و بویار احمد، چهارمحال و بختیاری، نیمه غربی اصفهان، شرق لرستان، مرکزی، همدان و قم بارندگی بارید. همراه با رعد و برق و وزش باد شدید در برخی مواقع گرد و غبار. در کوه های البرز شرق تهران، کهگیلویه و بویر احمد، نیمه شمالی فارس، جنوب اصفهان و کرمان بارش باران شدید خواهد بود.

وی افزود: یکشنبه (۱۸ مرداد) در آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران و نواحی جنوبی البرز در زنجان، قزوین، البرز و تهران بارندگی، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید، بار دیگر باران می بارد. در جنوب شرق و در استان های فارس، کهگیلویه و بویار احمد، چهارمحال و بختیاری، شرق خوزستان، غرب اصفهان، مرکزی، قم، همدان و شرق لرستان بارندگی ادامه دارد. امروز در کهگیلویه و بویار احمد، ارتفاعات البرز مرکزی، جنوب کرمان، شمال فارسی و جنوب اصفهان بارندگی شدید خواهد بود.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی، روز دوشنبه (۱۹ مرداد) در مناطق شمالی به ویژه مازندران بارش باران خواهد بود. امروز با شدت گرفتن سامانه موسمی در جنوب کرمان، شمال هرمزگان، فارس و دامنه ها و ارتفاعات زاگرس در کهگیلویه و بویار احمد، چهارمحال و بختیاری و در شرق خوزستان ادامه دارد. بیشتر. در بخش هایی از فارس و جنوب کرمان قوی است. روز سه شنبه (۲۰ مرداد) بارش باران در این مناطق در شرایط خفیف ادامه خواهد داشت.

وی همچنین گفت: روز چهارشنبه (۲۱ مرداد) بارش به شمال جزیره سرایت می کند و روز پنجشنبه (۲۳ مرداد) هوا در اکثر نقاط جزیره صاف خواهد بود. بادهای ۱۲۰ روزه در شرق کشور به ویژه در منطقه زابل وزش باد شدید است.

ضیائیان گفت: امروز دریای خزر، دریای عمان، خلیج فارس و تنگه هرمز مواج است.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی درباره وضعیت جوی تهران در دو روز آینده گفت: هوای تهران فردا (۱۸ مرداد) آسمانی تاریک، گاهی تاریک باد، بارش باران و باران خواهد بود. رگبار و رعد و برق با حداقل دمای ۲۵ و حداکثر دمای ۳۴ درجه سانتیگراد. و در روز دوشنبه (۱۹ مرداد) نیمه ابری و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۲۵ و حداکثر ۳۴ درجه سانتیگراد پیش بینی می شود.

ضیائیان گفت: امروز و فردا (۸ و ۹ مردادماه) اهواز با ۴۲ و ۴۳ درجه سانتیگراد گرمترین و اردبیل با ۱۴ و ۱۵ درجه سانتیگراد سردترین است.