بارش باران در مناطقی از زاگرس، البرز و فلات مرکزی ادامه دارد


بارش شفرد بران و ابجرِتی شهرها در خوزستان

تهران (پانا) – سخنگوی سازمان آب کشور گفت: بارش شدید باران در برخی از مناطق غرب زاگرس، دامنه‌های جنوبی البرز و فلات مرکزی ادامه دارد.

به گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران، فیروز قاسم زاده گفت: بارش های هند موسوم به باران های موسمی از اواخر تیرماه در ایران شدید بوده است.

وی ادامه داد: این بارندگی ها از جنوب به جنوب کشور آغاز شد و از ابتدای سامانه به درستی استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان را در بر گرفت.

سخنگوی صنعت آب همچنین گفت: این سامانه در آینده نزدیک گسترش یافته و مناطق وسیعی از کشور را در فلات مرکزی و اضلاع جنوبی رشته کوه البرز پوشش می دهد و در دامنه های غربی زاگرس گسترش می یابد.

قاسم زاده گفت: جنوب کشور بیشترین آسیب را از این سامانه دیده است و استان هایی مانند هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و بوشهر بارندگی های بسیار خوبی داشته اند و در برخی نقاط بارندگی محلی تا ۱۵۰ میلی متر است.

وی افزود: پیش بینی می شود این بارش ها در بخش وسیعی از غرب زاگرس، دامنه های جنوبی البرز، فلات مرکزی و جنوب شرق ادامه داشته باشد.

این رهبر خاطرنشان کرد: باران های موسمی باران هایی هستند که به دلیل عدم تعادل حرارتی بین اقیانوس هند و خشکی و نیرو در آسیا از اواخر خرداد از اقیانوس هند شروع می شوند و وارد ایران می شوند و چند هفته طول می کشند. قوی در جزیره از نیمه دوم جولای.

سخنگوی صنعت آب کشور ادامه داد: در این زمان بارندگی هایی که از یک سامانه بارشی قوی در کشور به وجود آمده، باعث تغذیه برخی از سدهای جنوب شرق در استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بخشی از استان کرمان و استان فارس شده است. .

وی با اشاره به اینکه سدهای استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان تحت تاثیر این سامانه قرار گرفته اند، گفت: نصب سدهای استان سیستان و بلوچستان با توجه به نشت آب در این زمان ۱۲۰ میلیون متر است. و در این منطقه از سیستم موجود حدود ۹۵ میلیون متر در مخازن سدهای استان سیستان و بلوچستان ذخیره شده است.

قاسم زاده ادامه می دهد: در استان هرمزگان بر اساس آمار ارائه شده حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیون مترمکعب وارد کانال ها شده است، این در حالی است که وسعت کانال تا ابتدای سامانه به ۲۰ میلیون متر می رسد.

سخنگوی صنعت آب گفت: در حال حاضر آبدهی سدهای کشور از ابتدای سال آبی تاکنون حدود ۲۸.۸ میلیارد مترمکعب است که نسبت به سال آبی گذشته ۴ تا ۵ درصد افزایش داشته و مخازن در حال حاضر ۴۷ درصد است. پر شده.

وی ادامه داد: با تداوم بارندگی در هفته جاری و هفته آینده امیدواریم سدهای استان خوزستان بالا بیایند و تمهیدات اندیشیده شده انجام شود، از این بارندگی ها عبور کنیم و خسارت کمتری داشته باشیم.

قاسم زاده خاطرنشان کرد: برای بارندگی های اخیر به عاشقان توصیه می شود در رودخانه ها و مسیل ها، سفر به رودخانه ها و مسیل ها تجمع نکنند.

وی ادامه می دهد: بارانی که از نظر زمان و مکان همخوانی نداشته باشد در مدت زمان کوتاهی در منطقه بسیار کوچکی رخ می دهد، اما به دلیل نیرو، سیل به سرعت جاری می شود، این سیلاب های سریع و دبی بسیار زیاد است. و صدمات زیادی در کناره‌های رودخانه‌ها وارد خواهد شد.

سخنگوی سازمان آب همچنین گفت: بارش‌های سیکلونی که از جنوب شرق وارد کشور می‌شوند، سامانه‌های بسیار ناپایدار هستند، به این معنا که کانون‌های این بارش‌ها بسیار متفاوت بوده و ابهام زیادی در پیش‌بینی‌ها وجود دارد.

قاسم زاده گفت: سطح وزارت نیرو برای ایمن سازی سازه ها اقدامات لازم را انجام داده و به مردم عاشق رودخانه هشدار داده است.

وی ادامه داد: ستاد سیل در وزارت نیرو در هفته های اخیر جلسات متعددی برگزار کرده و به روز رسانی سامانه ها ادامه دارد و تاکنون هشدارهایی در این خصوص به دولت ها به ویژه در خصوص شدت بارندگی و شدت بارندگی ها داده شده است. شدت سیلاب رهاسازی شد و در همین استان ها با محوریت استانداران همایش مدیریت بحران استانی و اقدامات پیشگیرانه فعال شد.