باتلاق های خشک قم زهکشی شد


گزارش کردن گلو سید رضا موسوی مشکینی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سیلاب های خطرناک یکی از آثار و پیامدهای تخریب طبیعت و محیط زیست، تغییر اقلیم و از بین رفتن جنگل ها، جنگل ها و حاشیه رودخانه ها و نهرها است. در چند سال گذشته پرداختن به این موضوع فراموش شده است.»

وی با ابراز تاسف از تلفات جانی و مالی برخی از هموطنان در جریان سیل اخیر، گفت: از سوی دیگر این سیلاب ها، افزایش تعداد زیاد سدها، جاری شدن مجدد آب از رودخانه های خشک و دوباره آبیاری تالاب ها در برخی مناطق به خوبی کار می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با بیان اینکه در چند روز اخیر دریاچه های مره و حوض سلطان و به دنبال آن دریاچه نمک تا حدودی کاهش یافته است، گفت: خشک شدن این تالاب ها و زمین های اطراف آن یکی از عوامل اصلی افزایش گرد و غبار در شهر قم است.

وی افزود: متاسفانه به دلیل جلوگیری از حفظ محیط زیست از تالاب ها و رودخانه های استان قم، بارندگی و سیلاب های موردی یکی از مهم ترین منابع تامین آب تالاب های دولت با سال های خشک و کم بارندگی است. این روستاهای مهم با مشکلات جدی روبرو هستند.»

موسوی در پایان بر لزوم تعهد و اهتمام مردم و مسئولان به مسائل زیست محیطی تاکید کرد و گفت: تخریب و تخریب محیط زیست چه عمدی و چه غیرعمدی، عواقب آن بسیار سخت و جدی است و گریبانگیر همه خواهد شد و با مشکلات جدی مواجه خواهد شد. “

استان قم دارای ۶ تالاب فصلی و دائمی شامل «برکه سلطان»، «ماره»، «بهشت معصومه»، «کوه نمک»، «غدیر» و «دریاچه نمک» است و مساحت کل آن حدود ۱۰۰ هزار هکتار است. حدود ۱۰ درصد از ویژگی های این ایالت وسعت جغرافیایی آن است و بر این اساس، قم یکی از بزرگترین تالاب های کشور است و از قدرت های طبیعی بسیار خوبی برخوردار است.

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا دیدن