این گیاهان می توانند بی اشتهایی را درمان کنند


یکشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ – ۰۳:۴۶

मोशोर में कार्णी के के लिए है कंग्ईेइ

تهران (پانا) – بی اشتهایی عبارت است از بی میلی به غذا خوردن، دلایل زیادی مانند ورم معده، زخم معده، بیماری کبد، افسردگی، مصرف زیاد برخی داروها و… دارد.

به گزارش ایلانا، بی اشتهایی عصبی بیشتر زنان و دختران ۳۰ تا ۵۰ ساله را مبتلا می کند. در زنان لاغر، یائسگی، ضعف شدید، کاهش ضربان قلب، اختلال در ضربان قلب و ترشح هورمون رخ می دهد.

بر اساس گزارش موسسه تحقیقات گیاهان دارویی، گیاهان زیادی در درمان بی اشتهایی موثر هستند که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- افسنطین درمنه آبسینتیوم مقوی و اشتهاآور، برای رفع ضعف دستگاه گوارش مفید است، مصرف ۱۰-۵ در هزار شاخه گل گیاه، روزی یک فنجان میل شود.

۲- اشتها آور Acorus calamus L. انگور ترکی – ضد نفخ تقویت کننده دستگاه گوارش مصرف پودر ریزوم گیاهی به مقدار ۱-۴ گرم در روز.

۳- بادیان – رازیانه رومی Pimpinella anisum L. مقوی معده – هضم با منشاء عصبی – بی اشتهایی – ضد نفخ، بی اشتهایی، از پودر میوه خشک (دانه) به مقدار ۵/۰ تا ۲ گرم روزانه مخلوط با عسل استفاده کنید. میوه های گیاه حاوی ۱.۵ تا ۳.۵ گرم اسانس است که بیشتر تول است.

۴- بابونه رومی Anthemis nobilis L. مقوی معده – مفید برای سوء هاضمه – مصرف ۵ تا ۱۰ گرم کاپتیول (گل گیاه) در یک لیتر آب جوشیده. این مقدار پروتئین را به میزان یک فنجان در روز بنوشید.

۵- بادرنجبویه Melissa officinalis L. در درمان سوء هاضمه و بی اشتهایی موثر است – مقوی معده، ضد نفخ، استفاده از برگ خام یا مخلوط در سالاد و عرقیات. در صورت تمایل، ۳ تا ۴ فنجان در روز به برنامه غذایی خود اضافه کنید.