این آغاز کار مرمت گذرگاه تاریخی پل چالانچولان است


این آغاز کار مرمت گذرگاه تاریخی پل چالانچولان است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از آغاز عملیات مرمت پل تاریخی چالانچولان برای اولین بار در عمر این بنا خبر داد.

گزارش کردن گلو به گزارش میراث آریا، روابط عمومی مدیر کل میراث فرهنگی، ادبی و صنایع دستی استان لرستان عطا حسن پور روز چهارشنبه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ هنگام ارائه اطلاعات فوق گفت: مرمت این بنا توسط پایگاه تخصصی پل های تاریخی کو لرستان در مرحله سوم بازیابی و مقاوم سازی قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: بر اساس طرح تدوین شده در این بخش، مقرر شده است که کل نیمه جنوبی گذرگاه این پل باستانی مقاوم سازی و مرمت شود.

وی گفت: پل تاریخی چالانچولان یکی از نمادهای تاریخی استان لرستان است و قدمت ساخت آن به دوره قاجار می رسد، پایه های آن سنگی، بدنه و طاق های آن آجری است و به نام یکی از صد پل لرستان.

حسن پور ادامه داد: در این کار برای اولین بار ضلع جنوبی پل مذکور از آواربرداری، نورگیری و مقاوم سازی می شود و این کار با رعایت کلیه قوانین جاری کار بزرگی است.

وی افزود: واقعیت این است که در صورت تامین بودجه نیاز واقعی برای ضلع شمالی پل وجود دارد و حقیقت این است که کل گذرگاه این پل نیاز به تعمیر و مقاوم سازی دارد.

گذرگاه پل تاریخی چالانچولان

فرض کنیم لرستان کشور پل است. از پل‌های باستانی گرفته تا پل‌های امروزی، به همین دلیل است که این استان را پایتخت پل‌های باستانی ایران می‌نامند، پل چالان چولان از زمان‌های گذشته بر روی دشت سیلاخور و رودخانه سزار دیده می‌شود.

سزار از تلاقی رودخانه های ماربوره و تیره ساخته شد، خروشان و دامان از مناطق کوهستانی دورود، الیگودر، اشترینان و بروجرد می گذشت.

پل چالان چولان در نزدیکی جاده ای قرار دارد که دو شهر خرم آباد و بروجرد را به هم متصل می کند. در ۱۰ کیلومتری شمال غربی شهر درود.

مرمت پل چالان چولان لرستان

آغاز مرمت پل قدیمی چالانچولان لرستان است

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را ببین