ایران هرگز در مذاکرات هسته ای از منافع ملی خود عدول نخواهد کرد


0̱0̱

تهران (پانا) – رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران در مذاکرات هسته ای از منافع ملی خود عدول نمی کند، گفت: ایران برای گرفتن تضمین، قطعنامه سپاه و لیست قرمز با آمریکا مشکل دارد.

به گزارش خانه ملت، وحید جلال زاده در برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت و گو درباره برجام و موضوع هسته ای گفت: از آخرین نقطه شروع نکنیم و صداوسیما تا برجام متاثر شده است و باید روی اتفاقاتی که در زمان برجام افتاد تمرکز کنیم. در سال ۱۳۹۲ دولتی روی کار آمد که می‌گوید می‌تواند همزمان چرخ صنایع و چرخ سانتریفیوژها را بچرخاند. در همان زمان همه تحلیل‌گران به دولت هشدار می‌دادند که تمرکز خود را بر غرب نکند، اما دولت به آمریکا اعتماد کرد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شورای اسلامی گفت: آقای … روحانی بعد از برجام اعلام کرد که ما به قسمت های خود عمل می کنیم، اما طرف غربی یک روز بعد از امضای برجام توافق زیر را انجام داد و این کار را انجام داد. الزامات آن را برآورده نمی کند. در این زمینه نه تنها آمریکا، بلکه اروپایی‌ها نیز از ناقضان برجام هستند.

ادامه مذاکرات با وجود خروج آمریکا از مذاکرات

وی با بیان ادامه روند مذاکرات و تصویب قانون راهبردی رفع تحریم های شورای اسلامی، گفت: دولت ۱۳ قدمی برنداشت تا اینکه با گذشت سه ماه از روی کار آمدن، اعلام شد. آماده بازگشت به مذاکرات بود که انجام شد

جلال زاده با بیان اینکه دولت در اسفندماه سال گذشته در آستانه امضای این قرارداد بود، گفت: در آن زمان آمریکا حاضر بود بر سر خروج سپاه از لیست تروریستی و حذف خط قرمزها به توافق برسد. مجازات غیرنظامیان و غیرقانونی ها و این دو موضوع تصویب شد اما یک روز رابرت مالی گفت که مذاکرات را ادامه نمی دهد و به واشنگتن بازگشت.

رئیس کمیسیون امنیت و سیاست مشترک مجلس نمایندگان با بیان اینکه روند مذاکرات در چند ماه پس از خروج آمریکا از مذاکرات متوقف نشده است، می گوید: در حال حاضر همچنان شاهد تبادل پیام های منتهی به مذاکرات دوحه هستیم. .

وی درباره چرایی خروج آمریکا از مذاکرات در اسفند ماه بیان کرد: یکی از مواردی که ایران در مذاکرات به دنبال آن است، تضمین است، چرا که اگر آمریکا برود، ایران نخواهد مرد. برای این منظور ما به زمان نیاز داریم تا اوراق قرضه امضا شده توسط ایالات متحده را تأیید کنیم. آمریکایی ها گفتند که می توانند این ۴۸ ساعت را به ایران بدهند که البته منطقی نیست و ممکن است.

جلال زاده همچنین گفت: یکی از راهکارها در این زمینه، پایبندی به تعهد است، اگر ایران به دو وظیفه خود عمل کند، آمریکایی ها نیز به وظایف خود عمل خواهند کرد و اگر به هر کدام از آنها عمل کنند، کار دیگری انجام نمی دهند. به عنوان مثال، ما در وهله اول غنی سازی ۶۰ درصدی را در ایران پیشنهاد نکردیم، اما همچنان ۲۰ درصد را انجام می دهیم. این در حالی است که غنی سازی کمتر از سه درصد توافق شده در برجام است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و کمیسیون ملی مجلس در گفت و گو با رادیو دیاوگو درباره چالش ایجاد شده در مذاکرات با آمریکا برای رضایت اشخاص حقیقی و قانون گفت: ما به پایان رسید. و برای مثال آمریکا ۵۰۰ نفر از لیست تحریم ها خارج شده اند. در ماه مارس علیرغم توافق اولیه، آمریکایی ها گفتند که این موارد را نمی پذیرند.

دولت مسائل اقتصاد ملی را متعهد به مذاکره نمی کند

وی درباره بعد اقتصادی دولت سیزدهم نیز گفت: دولت در این زمینه گفت که مسائل اقتصادی کشور به مذاکره گره نخورده است. در دولت قبل، وزارت امور خارجه به وزارت برجام تبدیل شد و سایر بخش های وزارت امور خارجه از جمله سیاست منطقه ای تعطیل شد.

وی از ۱۳ سیاست جدید دولت در زمینه سیاست های اقتصادی گفت و توضیح داد: به سیاست های اقتصادی دولت نشانه گذار خواهیم داد. ایران در کمتر از یک سال روابط خود را با کشورهای مختلف از آفریقا تا آسیا و کشورهای لاتین گسترش داد.

جلال زاد ادامه داد: ایران در بین همسایگان خود در آفریقا حرف اول را می زند اما امروز سطح روابط اقتصادی با آفریقا به زیر یک میلیارد رسیده است. این در حالی است که ترکیه با ورود به آفریقا پس از ایران، سطح تجارت خود را به بیش از ۲۰ میلیارد دلار رسانده است. آقای. روحانی در دوره ریاست جمهوری خود از آفریقا و اردوغان از ۲۵ کشور آفریقایی دیدن کرد.

ترکیه موافقت کرد با ایران بر سر رودخانه ارس مذاکره کند

وی درباره حوزه آبخیزداری در کشور نیز گفت: در این کمیسیون کمیته ای به نام کمیته امنیت آب وجود دارد. این کمیته بر مسائل امنیت آب نظارت دارد.

وی درباره حق آبه ایران از رودخانه هیرمند گفت: رئیس جمهور به وزیر امور خارجه و وزیر نیرو وظیفه پیگیری این موضوع را دادند. همچنین از سوی دیگر سدهای ساخته شده توسط ترکیه در دره ارس برای ایران، سوریه و عراق مشکل ساز است. البته با این اقدام ایران آب برخی از رودخانه های آذربایجان غربی را از دست خواهد داد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره جزئیات این موضوع با طرف ترکی گفت‌وگو کرد و گفت: در کمیسیون رودخانه هیرمند و ارس جلسات زیادی برگزار می‌شود و سازمان‌های مختلف در آن حضور دارند. هیچ معاهده بین المللی بین ایران و ترکیه در رودخانه ارس وجود ندارد. ترک ها پذیرفته اند در این مورد با ایران وارد مذاکره شوند.

جلال زاده در ادامه درباره مذاکرات هسته ای و ادعاهای رئیس سیاست اروپا درباره سهولت توافق، گفت: از روزهای اول مذاکرات تا امروز، از دولت تا کنون، ضرب الاجل های بسیاری از زمان ها را شاهد بوده ایم. آمریکا و غرب که عملی نشدند، باز هم اعلام کردند که این آخرین بار است که ایران پیشنهادات را می پذیرد.

وی با بیان اینکه در زمینه ضمانت‌ها، تحریم‌های سپاه و لیست قرمز با آمریکایی‌ها مشکل داریم، تصریح کرد: تا زمانی که منافع ملی‌اش برطرف نشود، مانند مشکلات فعلی، از منافع ملی خود عدول نخواهد کرد. البته در دولت چنین چیزی وجود ندارد. درست است و قانون راهبردی مصوبات مجلس را که موافق نیست لغو کند.

رئیس مجلس نمایندگان در امور امنیت ملی و سیاست خارجی همچنین گفت: در حالی که از آمریکا می خواهیم تحریم کاتسا را ​​لغو کند، می گویند این ممنوعیت در اختیار کنگره است. کنگره چه تاثیری بر آنها دارد اما قانون مجلس ایران اجرا نمی شود؟ ستودنی بود که وزارت امور خارجه در جریان مذاکرات قوانین راهبردی مجلس را به طرف های غربی ابلاغ کرد.