ایران دوم جهان شد


کشتی

تهران (پانا) – تیم کشتی آزاد ایران با کسب ۲ مدال طلا، ۳ مدال نقره و ۲ مدال برنز به مقام دوم مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان در صربستان دست یافت.

به گزارش ایسنا، رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی جهان از ۲۴ تا ۲۷ شهریور به میزبانی شهر بلگراد صربستان و در پایان تیم ایران رحمان عموزاد در وزن ۶۵ کیلوگرم و وزن ۶۵ کیلوگرم برگزار شد. کامران قاسم پور در وزن ۹۲ کیلوگرم مدال طلا، رضا اطری در وزن ۶۱ کیلوگرم، محمد نخودی در ۷۹ کیلوگرم و حسن یزدانی در وزن ۸۶ کیلوگرم مدال نقره، یونس امامی در ۷۴ کیلوگرم و امیرحسین زارع به مدال نقره دست یافتند. ۱۲۵ کیلوگرم برنز گرفت. مدال.

در گروه تیمی آمریکا با ۱۹۸ امتیاز، ایران با ۱۵۰ امتیاز دوم شد و ژاپن با ۷۰ امتیاز سوم شد.

نتایج کشتی گیران ایران و رده بندی انفرادی و تیمی این رقابت ها به شرح زیر است:

در وزن ۵۷ کیلوگرم علیرضا سرلک در دور نخست با نتیجه ۶ بر ۲ وان هوژو از چین را شکست داد و با توجه به شکست این مبارز مقابل گیلمان از آمریکا در نیمه نهایی، چهره کشورمان کنار رفت. از مسابقه

در وزن ۶۱ کیلوگرم رضا اطری در دور نخست با نتیجه ۱۱ بر یک بصیرعلی لی از مقدونیه را شکست داد. وی در دور بعد اسلام بازرگان اف از آذربایجان را با نتیجه ۴ بر صفر شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این دور با نتیجه ۶ بر ۳ گئورگی وانگلوف از بلغارستان را شکست داد و راهی فینال شد. آتاری در این مرحله با نتیجه ۵ بر ۳ از سد نارانخو نارمنداخ مغولستان گذشت و جواز حضور در فینال را کسب کرد. وی در این دیدار ری هیگوچی دارنده مدال نقره المپیک از ژاپن را با نتیجه ۱۰ بر صفر شکست داد و به مدال نقره دست یافت.

در وزن شصت و پنج کیلوگرم رحمان عموزاد خلیلی در دور نخست با نتیجه ۸ بر یک جون سوک یون از کره جنوبی را شکست داد. وی در دور بعد اسماعیل موزوکایف دارنده مدال برنز جهان از مجارستان را با نتیجه ۶ بر صفر شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این دور عادل اوسپانوف از قزاقستان را با امتیاز ۱۳ بر ۲ شکست داد و راهی فینال شد. در این دور عموزاد خلیلی قهرمان جهان و دارنده مدال نقره و برنز المپیک حاجی علی اف از آذربایجان را با نتیجه ۹ بر ۲ شکست داد و به فینال راه یافت. وی در این دیدار جان دیاکومیهالیس از آمریکا را با نتیجه ۱۳ بر ۵ شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۷۰ کیلوگرم امیرمحمد یزدانی به دلیل نرسیدن به حدنصاب از مسابقات کنار رفت.

در وزن ۷۴ کیلوگرم یونس امامی پس از استراحت در دور نخست با نتیجه ۱۰ بر صفر انریکه پرز کاستیلانوس از گواتمالا را شکست داد. وی در دور بعد آرمان آندروسی از استونی را با نتیجه ۱۰ بر صفر شکست داد و راهی فینال شد. وی در این دور توران بایراموف از آذربایجان را با نتیجه ۸ بر ۴ شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. امامی در این مرحله در دیداری نزدیک با نتیجه ۲ بر ۲ مغلوب کایل داک قهرمان جهان و دارنده مدال برنز المپیک از آمریکا شد و راهی دیدار رده بندی شد. وی در این دیدار حریف خود ساگار جاگلان از هند را با نتیجه ۶ بر صفر شکست داد و به مدال برنز دست یافت.

محمد نخودی در وزن ۷۹ در دور نخست در دیداری چشمگیر با نتیجه ۷ بر ۶ مقابل یعقوب شیخ جمال کشتی گیر روسی از رومانی پیروز شد. وی در دور بعد دولگون آلتانزول از مغولستان را با نتیجه ۱۰ بر صفر شکست داد و راهی فینال شد. وی در این جلسه بکزاد عبدالرحمنف دارنده مدال برنز المپیک و جهان از ازبکستان را با نتیجه ۱۰ بر ۵ شکست داد و به فینال راه یافت. ناخودی این بار با نتیجه ۵ بر ۴ از دفاع واسیل میخائیلوف از اوکراین گذشت و راهی فینال شد. وی در این دیدار مقابل جردن باروز قهرمان آمریکایی المپیک و جهان با نتیجه ۴ بر ۲ شکست خورد و به مدال نقره دست یافت.

حسن یزدانی با وزن ۸۶ کیلوگرم پس از استراحت در رده اول در دور دوم با نتیجه ۱۰ بر صفر مقابل ایوان ایچیزلی از مولداوی به برتری رسید. وی در دور سوم و یک چهارم نهایی سباستین جزیرزنسکی از لهستان را با نتیجه ۱۱ بر صفر شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. یزدانی در این دور بوریس ماکویف دارنده مدال نقره جهان از اسلواکی را با نتیجه ۱۰ بر صفر شکست داد و راهی فینال شد. وی در دیدار پایانی دیوید تیلور قهرمان المپیک و جهان از آمریکا را با نتیجه ۷ بر یک شکست داد و به مدال نقره دست یافت.

در وزن ۹۲ کیلوگرم پس از استراحت در رده اول، در مرحله دوم کامران قاسم پور با نتیجه ۱۰ بر صفر از دفاع عدلان ویسخانف از فرانسه گذشت و به رده آخر راه یافت. وی در این مرحله احمد باتایف از بلغارستان را با نتیجه ۷ بر ۲ شکست داد و راهی فینال شد. وی در این دور میریانی میسورادزه از گرجستان را با نتیجه ۵ بر صفر شکست داد و راهی فینال شد. قاسم پور در این دیدار با نتیجه ۲ بر ۰ جی دن کاکس قهرمان آمریکایی جهان را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۹۷ کیلوگرم پس از استراحت در دور نخست، محمدحسین محمدیان در دور دوم با نتیجه ۱۰ بر صفر ساموئل شرر از سوئیس را شکست داد و راهی فینال شد. وی در این دور با نتیجه ۸ بر ۵ مقامد زاخاریف از اوکراین را شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. محمدیان در دیدار نیمه نهایی با نتیجه ۴ بر یک کایل اسنایدر قهرمان المپیک و جهان آمریکا را شکست داد و راهی دیدار رده بندی شد. وی در این مسابقات مغلوب ماگومدخان ماگومدوف از آذربایجان با نتیجه ۶ بر ۴ و ضربه فنی و پنجمی شد.

در وزن ۱۲۵ کیلوگرم امیرحسین زارع پس از بازنشستگی در دور اول با نتیجه ۳ بر صفر مقابل ژی وی دنگ از چین به پیروزی رسید. وی در دور سوم و یک چهارم نهایی الکساندر خوتسیانفسکی از اوکراین را با نتیجه ۱۰ بر صفر شکست داد و راهی فینال شد. زارع در این دیدار با نتیجه ۴ بر ۲ طاها آکگول قهرمان جهان و المپیک از ترکیه را شکست داد و راهی دیدار رده بندی شد. وی در این دیدار با نتیجه ۸ بر صفر عمارور دسی از کانادا را شکست داد و به مدال برنز دست یافت.

۵۷ کیلوگرم: ۱- زلیم خان آباکاروف (آلبانی) ۲- توماس گیلمن (ایالات متحده آمریکا) ۳- زنابازار زنده ماندن (مغولستان) و استوان میسیچ (صربستان) … ۲۳- علیرضا سرلک (ایران)

۶۱ کیلوگرم: ۱- ری هیگوچی (ژاپن) ۲- رضا آتاری (ایران) ۳- آرسن هاروتونیان (ارمنستان) و نارانخو نارمانداخ (مغولستان)

۶۵ کیلوگرم: ۱- رحمان عموزاد خلیلی (ایران) ۲- جان دیاکومیهالیس (ایران) ۳- اسماعیل موزوکایف (مجارستان) و باجرانگ (هند)

۷۰ کیلوگرم: ۱- تایشی ناریکانی (ژاپن) ۲- زین رادرفورد (آمریکا) ۳- آرنازار آکمتالیف (قرقیزستان) و زورابی یاکوبیشویلی (گرجستان)

۷۴ کیلوگرم: ۱- کایل داک (آمریکا) ۲- تیموراز سالکازانوف (اسلواکی) ۳- یونس امامی (ایران) و فرانک چامیزوه (ایتالیا)

۷۹ کیلوگرم: ۱- جردن باروز (آمریکا) ۲- محمد نخودی (ایران) ۳- ارسلان بوداجاپوف (قرقیزستان) و واسیل میخائیلوف (اوکراین)

۸۶ کیلوگرم: ۱- دیوید تیلور (آمریکا) ۲- حسن یزدانی (ایران) ۳- بوریس ماکایف (اسلواکی) و عظمت دولتبایکوف (قزاقستان)

۹۲ کیلوگرم: ۱- کامران قاسم پور (ایران) ۲- جی دن کاکس (آمریکا) ۳- عثمان نورماگومدوف (آذربایجان) و میریانی مایسورادزه (گرجستان)

۹۷ کیلوگرم: ۱- کایل اسنایدر (آمریکا) ۲- باتیربیک تساکلوف (اسلواکی) ۳- ماگومدخان ماگومدوف (آذربایجان) و گیوی ماچاراشویلی (گرجستان) ۵- محمدحسین محمدیان (ایران)

۱۲۵ کیلوگرم: ۱- طاها آکگول (ترکیه) ۲- لخاگوگرل منختور (مغولستان) ۳- امیرحسین زارع (ایران) و گنو پترایشویلی (گرجستان)

رده بندی تیمی: ۱- آمریکا ۱۹۸ امتیاز ۲- ایران ۱۵۰ امتیاز ۳- ژاپن ۷۰ امتیاز ۴- مغولستان ۶۵ امتیاز ۵- گرجستان ۶۵ امتیاز ۶- اسلواکی ۵۵ امتیاز ۷- ترکیه ۴۷ امتیاز ۸- بلغارستان ۴۲ امتیاز ۹- آذربایجان ۴۰ امتیاز ۱۰ – هند ۳۷ امتیاز