اگر این حوزه را تبلیغ کنند به بزرگان این عرصه می رسیم


شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۹:۰۳

اطلاعات توصیه شده

تهران (پانا) – سپک تاکرا سرمربی تیم ملی با تاکید بر فوتبال مخالف است و معتقد است در صورت ارتقای این رشته، ایران به غول آسیا به شرق تبدیل می شود.

پیام شیرعلی در گفت و گو با خبرنگار پانا در خصوص موفقیت تیم سپک تاکری ایران در مسابقات جهانی تایلند گفت: سی و پنجمین دوره مسابقات جهانی سپک تاکری از سوم مردادماه به میزبانی بانکوک تایلند برگزار می شود. حضور ۲۳ کشور و ۵۰۰ بازیکن در ۶ رده برگزار شد که هر کشور فقط در ۳ رده از این ۶ رده (۲ نفره، ۳ نفره، ۴ نفره، تیمی ۳ نفره، تیمی ۴ نفره و … هوک تاکرا). تیم ملی در سه رده ریگو (۳ نفره)، کواد (۴ نفر) و اونت (تیم ۳ نفره) به مصاف حریفان خود رفت.

وی افزود: در سه مرحله ای که وارد مسابقات شدیم توانستیم به فینال مسابقات راه پیدا کنیم. در بخش ۴ نفره با عبور از خط دفاعی کامبوج که از بازیکنان تایلندی استفاده می کرد، توانستیم مدال طلا و قهرمانی را کسب کنیم. در ۳ نفره با تیم هندی که مربی تایلندی داشت روبرو شدیم و ۲-۱ شکست خوردیم. آنها در این بازی ست اول را ۲۱ بر ۱۸ واگذار کردند. ست دوم را ۲۱ بر ۵ بردیم که اختلاف زیادی داشت و ست سوم را ۲۱ بر ۱۹ باختیم. بازیکنانم خیلی خوب کار کردند و ست ها را با اختلاف بسیار کم باختیم. در بخش ۳ نفره هم قهرمان شدیم و مدال نقره گرفتیم.»

سرمربی تیم ملی سپک تاکرا گفت: تیم ملی در مسابقات جهانی در سال های ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ مدال طلای مسابقات جهانی را کسب کرد و در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به دلیل بیماری کرونا هیچ دیداری انجام نشد اما پس از ۲ سال ها جدایی از این مسابقات کیفیت مسابقات خیلی خوب بود ما با ترکیبی از بزرگسالان و بازیکنان در این بازی ها شرکت کردیم امید برای حمایت از تیم ملی.البته قبل از این مسابقات بچه های قدیمی در اردو بودند. به مدت ۶ ماه و در ۳ ماه قبل از انتشار، ما ۳ کمپ و یک تیم تحویل، ترکیبی از بازیکنان حرفه ای و بزرگسالان، تمرین کرده ایم.”

پیام شیرعلی گفت: کشورهای شرق آسیا به سپک تاکرا می گویند. کامبوج، هند، تایلند و مالزی همگی رقبا هستند. به غیر از لیگ در حال انجام خود مانند لیگ فوتبال ما، هند ۴۲ روز قبل از مسابقات در محل برگزاری اردو زد. با وجود اینکه لیگ به دلیل کرونا تعطیل شد و اردوهای زیادی نداشتیم، اما با آنها خیلی خوب عمل کردیم. این نشان می دهد که استعداد ما بدون لیگ خیلی خوب است. اگر بتوانیم لیگ را به طور منظم حفظ کنیم و از طریق آموزش این رشته را دنبال کنیم، می توانیم به غول های شرق آسیا نزدیک شویم و برسیم. تفاوت کیفیت بین مالزی و تایلند ۵۰، ۶۰ درصد است اما بقیه تیم ها ۱۰-۱۵ درصد اختلاف دارند که می توان در تمرین و تمرین پرداخت کرد.

وی همچنین گفت: مسابقات قبل از سپک تاکرا مسابقات آسیایی است که به تعویق افتاده است، منتظریم ببینیم تاریخ چه زمانی اعلام می شود، باید کمیته فنی تشکیل دهیم، باید برای کار آماده شویم. نه نه، مدال گرفتن در بازی های آسیایی سخت تر از بازی های جهانی است.چون تمام قدرت های این رشته در آسیا هستند.تیم ملی تنها مدال خود را از بازی های آسیایی ۲۰۱۴ در تمرینات من کسب کرد. سال ۲۰۱۸ که تیم ملی با مربی دیگری اعزام شد، از همان مرحله گروهی حذف شدیم، امیدوارم با برنامه ریزی خوب و درست، مدال آور باشیم.

سپک تکری سرمربی تیم ملی ایران گفت: در سال ۱۳۵۹ زمانی که در دانشگاه شهید رجایی تهران در رشته تربیت بدنی تحصیل می کردم به کلاس سپک تکری و تعدادی از همدانشجویان رفتیم و از همان زمان توجه ما را جلب کرد. و این رشته را به استان گیلان آورد.ما مسابقات کشوری را در این رشته از سال ۸۳ آغاز کردیم، اولین پیشرو استان گیلان، البته استقبال خوبی هم از بازی ها صورت گرفت، اما وقتی سیاست ورزشی ما روی فوتبال است، بعد کشتی و والیبال، سخت می شود توجه زیادی به فوتبال است، نتیجه خاصی ندارد، هواداران به سختی وارد این زمین می شوند، حتی وقتی می رسند، می روند و می بینند که عواقب زیادی برای آنها وجود ندارد. جام جهانی ما این بود. پخش شد اما چون صداوسیما حق رسانه ای را نخرید غیرمستقیم آن را نشان داد، مثل مسابقات کشورهای اسلامی، با این حال، من راضی هستم تمرین بازیکنان بزرگسال و امید برای حمایت از تیم ملی در این راه بچه ها شانس حضور در مسابقات بین المللی را پیدا می کنند.