اولین ماه خونی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟


دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ – ۰۶:۳۰

ماه خونی

تهران (پانا) – اولین ماه خونی سال ۲۰۲۲ در ماه می‌ رخ خواهد داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ما به تازگی اولین خورشید گرفتگی را در سال جدید تجربه کردیم و حالا در روز‌های آینده می‌توانیم شاهد اولین ماه گرفتگی کامل در سال جدید نیز باشیم. بنا به گزارش BGR، اولین ماه خونی سال ۲۰۲۲ در ۱۵ ماه می‌رخ خواهد داد. این ماه گرفتگی از اواخر عصر روز ۱۵ می‌آغاز خواهد شد و در موقعیت‌های مکانی مختلف جهان تا ساعات اولیه صبح روز ۱۶ می‌ادامه خواهد داشت.

این ماه گرفتگی کامل در سراسر آمریکا، آفریقا، اروپا، خاورمیانه و مکان‌های دیگر قابل مشاهده خواهد بود. همچنین این پدیده در شرق و جنوب اقیانوس آرام و حتی در قطب جنوب قابل رویت است. انتظار می‌رود که ماه گرفتگی کامل در حدود ساعت ۱۲:۱۱ بامداد ۱۶ می‌به اوج خود برسد. در آن زمان، اولین ماه خونی سال ۲۰۲۲ به وضوح قابل مشاهده خواهد بود.

بر خلاف خورشید گرفتگی‌های کامل، که معمولاً فقط در بخش‌هایی از جهان قابل مشاهده هستند، ماه گرفتگی‌های کامل مانند این در بیشتر مناطق جهان قابل رویت است. اکثر مردم آمریکای شمالی و جنوبی می‌توانند ماه خونین را با خیره شدن به آسمان تماشا کنند.

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره شد، این ماه گرفتگی کامل در نواحی غربی اروپا و آفریقا نیز قابل مشاهده خواهد بود. ساکنان نیوزلند، منطقه اروپای شرقی یا خاورمیانه می‌توانند شاهد یک خسوف نیم سایه‌ای باشند. خسوف نیمه سایه‌ای زمانی رخ می‌دهد که فقط لبه سایه زمین، ماه را می‌پوشاند.