افزایش نرخ ارز ایران با کشورهای CIS


یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ – ۱۱:۵۴

ترانسیت

تهران (پانا) – مدیرکل دفتر بین المللی ترانزیت و حمل و نقل بین المللی از تمایل خود برای تقویت ارتباطات با کشورهای محلی به ویژه همسایگان به هاب حمل و نقل ابراز تمایل کرد. این حوزه از طریق میانجیگری و ارتباط است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، جواد هدایتی مدیر عامل اداره بین الملل راه و ارتباطات مدیریت راهداری کشور در گفت و گو با خبرنگار حوزه شهری وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: در پی افتتاح و راهداری راه و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی در کنفرانس شانگهای، با روسای جمهور کشورهای منطقه به ویژه آسیای میانه از جمله رئیس جمهور قزاقستان برای توسعه روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی دو کشور گفتگو کرد.

وی گفت: حمل و نقل یکی از موضوعات اصلی کنفرانس با کشورهای منطقه از جمله ترکمنستان و قزاقستان است.

مدیرکل وزارت امور خارجه و تجارت گفت: ترکمنستان در سال های اخیر به دلیل بیش از دو سال درگیری بر سر بحران کرونا، مرزهای خود را بسته است و همه و همه کشورها، شهروندان و کامیون ها اجازه تردد ندارند. ، بنابراین ما مجبور شدیم دو سال از ورود به کشورهای مستقل مشترک المنافع فراتر از ترکمنستان.

هدایتی گفت: اخیراً منطقه سرخس-فراب در خاک ترکمنستان با شرایط پزشکی و گمرکی از اول شمسی افتتاح شد که اتفاق خوبی است، باید برای سایر مناطق نیز این اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: فعال سازی مرزها و رفع محاصره انرژی و ظرفیت زیادی در ارتباطات و ارتباطات می طلبد تا بتوانیم نقش خود را در ترافیک جهانی و عبور از کشورهای CIS ایفا کنیم.

هدایتی درباره آخرین تحولات منطقه و محدودیت های روسیه برای دسترسی به بازارهای اروپایی گفت: در این شرایط جدید نیاز به تجدید مسیرهای سنتی احساس می شود.

مدیرکل دفتر بین المللی ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری گفت: ترکیه در این شرایط توانست با برگزاری جلسات و ادغام برخی کشورها از جمله قزاقستان، ترکمنستان، مسیر بین خزری موسوم به ترانس خزر را فعال کند. آذربایجان و گرجستان، اما ظرفیت فرامرزی کمتری نسبت به گذرگاه سیبری دارند.” اما فعال کردن این میانه هزینه ها را کاهش می دهد.

وی افزود: ظرفیت سالانه این مسیر ۱۵۰ هزار تن است و ترکیه به دنبال افزایش ظرفیت است.

مدیرکل دفتر ارتباطات و ارتباطات بین المللی سازمان راهداری تصریح کرد: قزاقستان و از آنجا به ترکمنستان و ایران می پیوندد.