افتتاح و راه اندازی ۷۱ پروژه سرمایه گذاری، صنعتی و ساختمانی در مناطق آزاد و خصوصی کشور.


محمد مخبر

تهران (پانا) – معاون اول رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه و آغاز عملیات اجرایی طرح های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، گفت: مناطق آزاد توانایی انجام صادرات، تولید و اشتغال زایی در کشور را دارند. .

مونتاژ ۵۱ پروژه با اعتبار بیش از ۶۳ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۱۷ هزار نفر و آغاز به کار مدیریت ۲۰ پروژه با بیش از یک میلیون و ۱۱۷ هزار میلیارد ریال و کار ۵ هزار نفر در چهار. مناطق آزاد تجاری و صنعتی کیش، اروند، ارس و انزلی و ۵ منطقه ویژه اقتصادی سهلان، پارس انرژی، ارگ جدید بم، پتروشیمی و لرستان با دستور معاون اول رئیس جمهور و ویدئو کنفرانس برگزار شد.

محمد مخبر در مراسم افتتاحیه اجرای طرح های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی پتانسیل صادرات، تولید و اشتغالزایی در کشور را دارند، گفت:

در این جلسه که با حضور وزیر اقتصاد و دبیر شورای کل مناطق ویژه و ویژه اقتصادی برگزار شد، معاون اول رئیس جمهور به فعالیت مدیران این مناطق در سال گذشته برای افزایش سرمایه گذاری اشاره کرد. و اشتغال زایی، گفت: در دهه های گذشته مناطق آزاد نتوانسته اند در راستای اهداف تعیین شده به موفقیت چندانی دست یابند و به مرکز صادرات کالا و خدمات ایرانی تبدیل نشده و به یک نقطه وارداتی در کشور تبدیل شده اند. .

وی با اشاره به گزارش دبیر شورای کل مناطق ویژه و ویژه اقتصادی مبنی بر اجرای «طرح تحول» در مناطق قدیم و جدید در حوزه های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در دولت سیزدهم، گفت: خوب است. برنامه ها و در چند ماه دیگر در دولت کار شود، گذشته در این زمینه ها انجام شده است که البته نباید به این دستاوردها بسنده کرد و بر اساس امکانات و اختیارات مناطق به صورت رایگان، دستاوردهای بزرگ اقتصادی و سرمایه گذاری امکان پذیر است. برای زمین بساز

وی با بیان اینکه مناطق آزاد و مستقل اقتصادی در ایران از نظر جغرافیایی، منابع طبیعی و توانمندی های خدادادی جایگاه بیشتری نسبت به سایر کشورهای جهان دارند، خبر داد: مشکلات سرمایه گذاری و تولید کشور به راحتی از طریق این مناطق قابل حل است. .ممکن است

وی تصریح کرد: فرصت‌های اقتصادی آزاد و خصوصی می‌تواند شاخص مهمی برای اجرای شعار سال که «تولید، اشتغال‌زایی و آموزش» است باشد و برای وزارت اقتصاد و شورای بزرگ آزادگان ضروری است. مناطق باید برای دستیابی به رشد اقتصادی در این منطقه با یکدیگر همکاری کنند و به یکدیگر کمک کنند

وی با بیان اینکه مناطق آزاد بهترین و کمترین الگو برای اجرای دولت الکترونیک است، افزود: لازم است ۱۵ شهر هوشمند در مناطق آزاد تا حد امکان دستاورد واقعی دولت ۱۳ تلقی شود.

وی بر لزوم بسترسازی و ایجاد زمینه های لازم برای ارتباطات بین المللی به ویژه در حوزه مالی، بیمه ای و سرمایه گذاری در مناطق آزاد تاکید کرد و گفت: ماهیت تعاملات بین المللی باید هر چه سریعتر با کمک این سازمان ساماندهی شود. وزارت اقتصاد در مناطق آزاد البته در سال های گذشته با وجود تحریم ها باید همین رویه را در مناطق آزاد دنبال کند اما دولت سیزدهم به دنبال ایجاد برنامه سرمایه گذاری و توسعه در صادرات و مالی است. ، امور مالی و بیمه ای.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اهمیت توسعه اقتصادی در مناطق آزاد گفت: مناطق آزاد و مستقل اقتصادی می توانند به عنوان فرصت طلایی برای توافقات مالی و روابط مالی، روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با همسایگان خارجی خود داشته باشند. افزایش صادرات و واردات

مخبر همچنین در این جلسه بر لزوم ایجاد بستر و ساختمان برای اجرای اقتصاد دانش بنیان، مدیریت ثبت شرکت در مناطق آزاد، سرمایه گذاری همراه با کشورهای همسایه و شرکت های خارجی و ایجاد مشوق های لازم تاکید کرد. .

دکتر خاندوزی وزیر اقتصاد نیز در این مجمع تاکید کرد که ایجاد روش های نوین تولید کمترین انتظار را از بخش آزاد و خصوصی می رود.

وی همچنین ایجاد سرمایه گذاری و همکاری با گروه های خارجی و پویایی صادرات و بازارهای هدف را از فعالیت های اقتصادی و درآمدزایی در مناطق آزاد دانست و گفت: مدیریت و سرمایه گذاری، مدیریت و رشد اقتصادی است. مسئولیت مناطق آزاد علیرغم سختی ها و فشارهای دنیا، تحقق اهداف بیرونی اقتصاد پیشگیری است.

سعید محمد، دبیر شورای مرکزی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز با بیان اینکه مناطق آزاد از نظر تولید، سرمایه گذاری و حق الزحمه به اهداف تعیین شده در سال های اخیر نرسیده اند، گفت: دبیر دیوان عالی کشور. شورا در دولت سیزدهم و طرح تغییر مکان‌های قدیمی و جدید، تحول بزرگی را در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی آغاز کرده است و خوشبختانه در سال گذشته نشانه‌ها باعث بهبود اقتصاد در این مناطق شده است.

وی افزایش ۲۷ درصدی صادرات، کاهش ۲ درصدی واردات، تمرکز بر واردات، مثبت شدن تراز تجاری ۳۵ میلیون دلاری و افزایش سرمایه گذاری منطقه ای را به صورت رایگان ۵۸ درصدی و افزایش ۸۶ درصدی را برشمرد. اعطای جواز تاسیس در این حوزه ها، در دستاوردهای دبیرخانه شورای عالی در دولت سیزدهم نام برد و گفت: در حوزه مناطق ویژه، افزایش سرمایه گذاری های داخلی و خارجی، افزایش گردشگری داخلی به ۵ میلیون نفر در نوروز امسال، صدور مجوز برای فعالیت ۵۰۰ شرکت دانش بنیان و اعتبارسنجی و ایجاد کمبود در این مکان ها از جمله فعالیت های های در سال گذشته است.