اطلاع رسانی به دولت ها در مورد بلایایی که ممکن است در اثر بارندگی رخ دهد


دوشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۱ – ۲۰:۳۴

بارش بران در شهر کاشمر

تهران (پانا) – معاون وزیر کشور بر آمادگی شهرستان ها و دهیاری های استان های جنوبی برای مقابله با بلایای ناشی از بارندگی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور شهری و روستایی کشور، معاون عمران و توسعه شهری و روستایی و رئیس اداره امور شهری و روستایی کشور پس از اخطارهای سازمان هواشناسی و بحران سازمان مدیریت با توجه به وقوع بارندگی و رعد و برق و وزش باد شدید و وقوع سیل در برخی استان های جنوب جزیره؛ وی با ارسال پیامی به معاونان امور عمرانی ایالت ها بر ضرورت ساخت و ساز و ارتقای آمادگی شهرها و مناطق روستایی برای مقابله با بلایای احتمالی ناشی از بارندگی در شهرها و روستاها تاکید کرد.

در پیام جمالی نژاد به هشدارهای اعلام شده در خصوص وقوع بارندگی و رعد و برق همراه با وزش باد شدید و وقوع سیلاب در برخی استان های کشور (از جمله: سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، فارس)، اهمیت و ضرورت مناسب بگیرند. اقدامات پیشگیرانه و آمادگی برای مقابله با سیلاب های احتمالی، ابلاغ سریع هشدارها و پیش بینی های سازمان هواشناسی به شهرها، مناطق روستایی، برای پیشگیری و مدیریت شرایط اضطراری ناشی از بلایا و بلایای ناشی از سیل. وزش باد شدید در شهرها و روستاهای جزیره

در این اطلاعیه همچنین لازم است اقدامات لازم در شهرداری ها و دهیاری ها برای همکاری در پیشگیری و کنترل سیل در شهرها و روستاها و تشکیل جلسات مستمر ستاد مدیریت بحران شهرستان و کمیته های ویژه زیرمجموعه آن ستاد ایجاد شود. و هماهنگی با سازمان‌های مدیریتی برای مدیریت سیلاب‌ها و رودخانه‌های عبوری از شهرها و روستاها به‌ویژه قسمت‌های زیرین وزارت نیرو برای حفاری رودخانه‌ها، نهرها و سدها و ترمیم دیواره‌های ساحلی در چارچوب. ابلاغیه وزارت کشور مبنی بر پایبندی به مفهوم معاونت محترم رئیس جمهور؛ مورد ستایش قرار گرفته است.

در بخشی دیگر از سخنرانی دکتر جمالی نژاد، وی از مناطق کنترل سیل، پل ها و ابنیه فنی و مناطق مهم شهرها و روستاها از نظر آسیب پذیری در برابر سیل احتمالی بازدید کرد و به مشکلات و نواقص فنی در جمع آوری آب های سطحی و جمع آوری آب های سطحی پرداخت. شبکه توزیع، شناسایی و انجام اقدامات لازم برای رفع ایرادات و موانع فنی تاسیسات نصب شده ذکر و همکاری کلیه ذینفعان و بازدید از اماکن تابلوها، عناصر و اشیاء شهری و اقدامات لازم جهت حفاظت و جلوگیری از ریزش در طول زمان. طوفان های بزرگ جشن گرفته شده است.

معاون وزیر کشور در اطلاعیه ای مبنی بر محاسبه مساحت ها و سازه ها در بستر رودخانه ها، نهرها و رودخانه ها در محدوده شهرها و روستاهای محل حادثه و هشدار به اهالی و تمهیدات لازم و پیش‌بینی جابه‌جایی مواد و تأسیسات، تجهیزات و ماشین‌آلات ساختمانی و خدماتی، به‌ویژه در مکان‌هایی که خطر بیشتر است، مانند رودخانه‌ها و نهرها.

برنامه‌ریزی لازم برای اثربخشی و تداوم هنرمندان، مدیران و روسای دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌های ذیربط شوراهای استان و دهیاری‌های پایین در شرایط بسیار مهم و آماده برای توسعه بیمه حوادث مسکن شهرها و شهرستان‌ها انجام می‌شود. روستاها با اعمال اهلیت قانونی؛ از دیگر نکات برجسته می توان به سخنرانی معاون وزیر کشور در ایالت ها اشاره کرد.