اجرای اقدامات اضطراری برای حفاظت از پل آستانه اشرفیه نیاکو


اجرای اقدامات اضطراری برای حفاظت از پل آستانه اشرفیه نیاکو

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان و سرپرست برنامه ریزی و امور انسانی استانداری گیلان از پل سابق نیاکوه آستانه اشرفیه بازدید کردند.

گزارش کردن گلو به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان، در تاریخ ۴ تیر ۱۴۰۱ با همراهی مسعود کاظمی معاون هماهنگ کننده و امور انسانی استانداری گیلان، دادستان آستانه اشرفیه و هیئت استان و شهرستان بازدید مسئولان از پل نیاکو در آستانه اشرفیه.

مدیرکل فرهنگی، اجتماعی و صنایع دستی گیلان در این بازدید با تقدیر از اجرای اقدامات اضطراری برای حفاظت از این پل سابق گفت: پل تاریخی نیاکوه آستانه اشرفیه که در بین اهالی به کوچ‌پورد معروف است، وارد شد. فهرست آثار ملی در سال ۱۳۹۲ کشور به ثبت رسید و در سال ۱۳۹۲ مدیر کل فرهنگی، اجتماعی و صنایع دستی استان گیلان برای انجام عملیات مرمت اولیه و مرمت دیوارها و کف این پل تلاش کرده است.

حفاظت از پل نیاکو آستانه اشرفیه

جهانی درباره سال اجرای این عملیات گفت: این پل با توجه به عرض کم، قادر به انتقال میزان آبی که از چشمه سد سپیدرود برای آبیاری شالیزارهای زیرین است، نخواهد داشت. مدیر عامل فرهنگی، اجتماعی و صنایع دستی استان طی سال‌های اخیر طی مکاتباتی با استاندار، دفتر منطقه و آب منطقه‌ای گیلان از آسیب‌های ظرفیت آبی مرتبط با این پل خبر داد.

وی گفت: متأسفانه در ۲۳ تیر ۱۴۰۱ ساعت پنج بعد از ظهر، بر اساس گزارش ها، قسمتی از آب تخلیه شده، سوراخی به عمق پنج متر در زیر دیواره های این پل معروف به عنوان ضمیمه ایجاد کرد. روبروی بستر شنی رودخانه که شکسته بود.

مدیرکل فرهنگی، اجتماعی و صنایع دستی استان گیلان با اشاره به شرایط لازم برای حفاظت و مرمت این پل گفت: ظهر امروز در بازدید از این پل سابق، مقرر شد اولین اقدام انجام شود. قرار شد به همه خودروها اجازه عبور از این پل به دلیل موانع احتمالی مسدود شود و محل پل به شدت حصارکشی شود و همچنین با همکاری اداره کل راه و راه های مشترک، سنگ های شکسته شده از معادن در شهر رودبار به این مکان منتقل می‌شود که پایه‌های این کار سابق را با استفاده از این سنگ‌ها محکم می‌کنند تا شر زیاد نشود.

جهانی از اهالی و اهالی منطقه این پل سابق خواست تا با هم همکاری کنند و گفت: اجرای اقدامات حفاظتی پل نیاکو سابق با همکاری سازمان ها و مجموعه های گسترده میراث، گردشگری و صنایع دستی، آبهای محلی و راهداری و حمل و نقل جاده ای استان گیلان.

تعیین حدود ۶ نقطه از بناهای پیشین در استان گیلان

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را بررسی کن