آیا چای و قهوه می توانند باعث کم آبی بدن شوند؟


جمعه ۷ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۵:۱۵

چای و قهوه

تهران (پانا) – چای و قهوه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی ها در جهان هستند که هر دو حاوی کافئین محرک هستند که اثر مدر ملایمی دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، مصرف زیاد نوشیدنی های شیرین می تواند باعث کم آبی بدن شود، زیرا بدن برای سوخت و ساز قند به آب بیشتری نیاز دارد. بنابراین مصرف نوشابه های شیرین مانند کولا که حاوی کافئین نیز می باشد، اگرچه ممکن است در ابتدا آن را دوست داشته باشید، اما به دلیل تاثیراتی که روی متابولیسم دارد، در نهایت ممکن است کمکی به ترشح آب در بدن نکند.

اثر ادرارآور این ماده باعث ادرار بیشتر کلیه ها می شود و آب بیشتری از این طریق از دست می رود. بنابراین این سوال مطرح می شود که آیا نوشیدنی های کافئین دار مانند چای و قهوه به همین دلیل می توانند کشنده باشند؟

پاسخ این است که اثر ادرارآور کافئین موجود در چای و قهوه به اندازه از دست دادن آب موثر نیست. دلیل اینکه همزمان با نوشیدن یک فنجان قهوه یا چای مقداری آب نیز وارد بدن می شود و اثر ادرارآوری قهوه آنقدر قوی نیست که مقدار آبی که از کلیه ها خارج می شود بیشتر باشد. از این آب ورودی

در واقع مصرف بیش از حد کافئین می تواند باعث سردرد و بی خوابی در برخی از افراد حساس به این ماده شود. همچنین باید از مصرف زیاد شکر و چای و قهوه خودداری کنید.

مصرف بیش از حد نوشیدنی شیرین می تواند باعث کم آبی بدن شود، زیرا بدن برای متابولیسم قند به آب بیشتری نیاز دارد. بنابراین مصرف نوشابه های شیرین شده مانند کولا که حاوی کافئین نیز می باشد، اگرچه ممکن است در ابتدا آن را دوست داشته باشید، اما به دلیل تاثیرات آن بر متابولیسم، ممکن است در نهایت به آبرسانی مجدد بدن کمکی نکند. از سوی دیگر، خوردن بیش از حد قند با نوشیدن آنها شما را در معرض خطر بیماری هایی مانند چاقی و دیابت قرار می دهد.

در شرایطی، آب احتمالا بهترین نوشیدنی برای حفظ مایعات بدن است، غیر اسیدی است و قهوه ارزان‌تر است.