آیا نوشیدن آب زیاد برای بدن مضر است؟


جمعه ۳ تیر ۱۴۰۱ – ۰۴:۴۶

ب

تهران (پانا) – نوشیدن بیش از حد آب که گفته می شود بسیار مهم است، می تواند منجر به بیماری های جدی و مشکلات جبران ناپذیری شود.

اگر تا به حال نام بیماری به نام مسمومیت با آب را شنیده اید، ممکن است فکر کنید که نوشیدن بیش از حد این آب می تواند آسیب جدی ایجاد کند. کلیه ها مهمترین عضوی هستند که از تشنگی رنج می برند و نوشیدن آب زیاد می تواند برای آنها مشکل ساز باشد. در این مقاله به شما می گوییم که چرا نوشیدن آب زیاد برای کلیه ها مضر است و چقدر برای رهاسازی آب مورد نیاز نیاز است؟

چرا کلیه ها به آب نیاز دارند؟

تصور غلطی که در مورد نوشیدن آب وجود دارد این است که نوشیدن این آب مضر نیست و به عملکرد تمام اعضای بدن کمک می کند. گاهی اوقات این ایده با مقدار آب مصرفی اشتباه گرفته می شود. برخی افراد فکر می کنند که نوشیدن تمام آب معدنی موجود در مخزن آب نشانه سلامتی است. حتی نوشیدن آب زیاد هم یکی از دشمنان اصلی کلیه هاست.

کلیه ها وظیفه پاکسازی خون از مواد زائد و حفظ آب مورد نیاز بدن را بر عهده دارند. خشکسالی می تواند حرکت دارایی ها در کانال های باریک کلیه ها را به روندی کند تبدیل کند. بنابراین هر روز که نوشیدن آب را فراموش می کنید، دچار درد کلیه می شوید. اما این اندام که بدون آب نمی تواند به درستی عمل کند، با نوشیدن آب زیاد دچار مسمومیت با آب می شود. در واقع، کم یا زیاد آب در بدن می تواند عملکرد کلیه را به طور جدی مختل کند.

ضعف کلیه ها یکی از دلایل اصلی مسمومیت با آب است

کلیه ها می توانند ۱۰۰۰ میلی لیتر آب در ساعت تولید کرده و مقدار مورد نیاز را ذخیره کنند. وقتی در طول روز آب زیادی می نوشید، کلیه ها سریعتر تولید می کنند. این فرآیند ممکن است مدتی طول بکشد. اما در نهایت این اندام قدرتمند از کار می افتد و قادر به تولید آب نیست. مسمومیت با آب به این معنی است که کلیه ها آب تولید نمی کنند. در نهایت، نوشیدن کم آب معدنی می تواند باعث اسهال و استفراغ شود. در نتیجه آب اضافی از این شرایط خارج می شود.

از طرفی دست و پا ممکن است دچار تورم ژنتیکی ناشی از مسمومیت و نوشیدن آب زیاد شود.