آیا جراحی کاهش وزن ضرر دارد؟ (علل احتمالی درد و روش های درمان آن)


در این صفحه به یکی از رایج ترین نگرانی های مرتبط با جراحی کاهش وزن می پردازیم که درد در دوره بلافاصله پس از جراحی است. اگر در مورد درد جراحی لاغری به خصوص درد بعد از عمل جراحی شکم سوالی دارید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

آیا جراحی کاهش وزن ضرر دارد؟

بیایید بگوییم که اگر منظور خود جراحی باشد، می توانید مطمئن باشید که در طول عمل هیچ دردی را تجربه نخواهید کرد. در واقع قبل از انجام این کار گیج می شوید و نه تنها از درد مچ دست و سایر کارهای لاغری رنج نمی برید، بلکه حتی کارهایی را که انجام داده اید به خاطر نمی آورید.

آیا بعد از جراحی کاهش وزن دچار مشکل می شویم؟

جراحی کاهش وزن یک عمل بزرگ با درجات مختلف دشواری است، بنابراین معمولاً در روزهای اول پس از کاهش وزن، بیمار دچار خستگی شدید، تهوع، استفراغ، بی خوابی، درد جراحی، ضعف، درد خفیف، درد می شود. هنگامی که نفخ (از طریق دهان و مقعد) رخ می دهد و تغییرات ذهنی می شود.

بله، بعد از کار، علائمی از درد کاهش وزن را تجربه خواهید کرد. اما خبر خوب این است که درد بعد از عمل جراحی شکم یا سایر روش های کاهش وزن را می توان به خوبی در بیمارستان مدیریت و درمان کرد.

البته می توانید مطمئن باشید که ایجاد حس آرامش و تسکین درد به بیمار پس از جراحی کاهش وزن یکی از اهداف اصلی پرسنل بیمارستان است. به همین دلیل، پرستاران بیمارستان می توانند برای کاهش درد به شما داروی مسکن تزریق کنند.

🔔 بیشتر بخوانید: تجربیات افرادی که تحت عمل جراحی دست شکم قرار گرفته اند

علت درد بعد از جراحی کاهش وزن چیست؟

درد معمولاً بعد از اکثر روش های جراحی یک مسئله رایج و جزئی است. بدن تغییر می کند، دستکاری می شود، بافت های آسیب دیده ترمیم می شوند، درد به تدریج ناپدید می شود و بهبودی دوباره برقرار می شود.

درد بعد از جراحی کاهش وزن بسته به نوع جراحی علل مختلفی دارد. از آنجایی که روش‌های اسلیو و تامی تاک معده نسبت به سایر روش‌ها رایج‌تر است، ما همچنین بر روی علت درد بعد از کاف آستین و علت درد بعد از عمل جراحی شکم تمرکز می‌کنیم. بخش بعدی را ببینید.

علت درد پشت بازوی معده چیست؟

درد در محل تزریق در شکم

شایع ترین علت کمردرد مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد. دلیل این امر این است که پزشک معده را از یکی از برش ها خارج کرده و از آنجایی که معده بزرگ است، ناحیه اول باید بزرگ شود. معمولا تومور از برش سمت چپ زیر سینه برداشته می شود و بعد از آستین شکمی درد در این ناحیه احساس می شود.

بسیار شایع است که بیشتر درد در این زمان در پشت آستین شکمی احساس می شود. هنگامی که معده از آستین معده خارج می شود، این برش فشرده و کشیده می شود، ماهیچه های معده پاره شده و اغلب پاره می شوند. این می تواند منجر به درد پشت ناف شود.

🔔 بیشتر بخوانید: چگونه یک پزشک لاغری خوب پیدا کنیم؟

ورزش هایی برای کاهش چربی شکم بعد از غذا خوردن

رژیم غذایی شدید پس از عمل جراحی کاهش وزن به این دلیل اتفاق می افتد که برخی از افراد به سختی می توانند خود را با رژیم غذایی جدید با وعده های بزرگتر سازگار کنند. بسیاری از افراد سعی می کنند عادات غذایی قدیمی خود را با موفقیت تغییر دهند، اما برای برخی از آنها انجام این تغییرات زمان می برد.

هنگامی که آن را می خورید، اثرات آن بلافاصله پس از خوردن قابل مشاهده است. سریع غذا خوردن زمانی اتفاق می افتد که سریع غذا می خورید یا غذای خود را به طور کامل نجوید. غذای زیاد در یک زمان به معده می رسد و می تواند باعث ناراحتی و درد شود.

هوا

بیشتر اوقات علت درد بعد از کاهش وزن تجمع گاز در معده و روده بعد از غذا خوردن است. علت این تجمع گاز تغییرات هورمونی پس از جراحی چاقی است که باعث تغییر در عادات غذایی می شود. به همین دلیل است که توصیه می شود تا مدتی بعد از یک ورزش لاغری مانند دست، لبنیات و حبوباتی که باعث ایجاد گاز در معده و روده می شوند، نخورید.

همچنین توجه به این نکته مهم است که برخی از افراد هنگام نوشیدن، غذا خوردن یا صحبت کردن هوا را می بلعند که ممکن است پس از جراحی چاقی رخ دهد. برای درمان دست درد بعد از غذا خوردن بعد از صرف غذا سعی کنید از غذاهای توصیه شده توسط پزشک استفاده کنید.

دست و پا چلفتی

یکی از دلایل درد پس از جراحی کاهش وزن، سرفه های طولانی است. در واقع یبوست بعد از جراحی بای پس معده یکی از شایع ترین مشکلاتی است که بیماران با آن مواجه هستند و به راحتی قابل مدیریت و درمان است. تغییرات رژیم غذایی که پس از جراحی رخ می دهد بسیار محدود کننده است و نحوه هضم غذا را در بدن تغییر می دهد.

علاوه بر این، برخی از ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌های ضروری که به هضم غذا کمک می‌کنند ممکن است توسط بدن جذب نشوند. کمبود فیبر به طور گسترده پس از جراحی چاقی گزارش شده است و ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود. برای جلوگیری از درد پشت بازوی معده (اگر ناشی از یبوست باشد) تغییر رژیم غذایی، دریافت مواد مغذی و مقدار فیبر مفید است.

🔔 بیشتر بخوانید: همه چیز مربوط به غذای پشت ناف

بیماری دژنراتیو

سندرم کلاپس یک عارضه شایع و ترکیبی از علائم است که در بسیاری از افراد پس از جراحی بای پس معده و جراحی رخ می دهد. این بیماری به شرایطی اشاره دارد که در آن غذا بدون هضم مناسب، خیلی سریع از معده به روده کوچک منتقل می شود.

معمولاً این فرآیند مستقیماً بعد از غذا خوردن رخ می دهد و همچنین می تواند زودهنگام یا به طور نامحدود رخ دهد. غش بلافاصله ۱۰ تا ۳۰ دقیقه بعد از غذا رخ می دهد، در حالی که با تاخیر یک تا سه ساعت بعد از غذا رخ می دهد. اگر در این مدت در پشت دست معده احساس درد می کنید، ممکن است علت اسهال همین باشد.

این به این معنی است که ممکن است پزشک برای کاهش درد جراحی کاهش وزن به دلیل چاقی نیاز به تغییراتی در رژیم غذایی و تغذیه داشته باشد. داروهای تجویز شده توسط پزشک نیز می تواند موثر باشد.

علت درد بعد از جراحی کاهش وزن چیست؟

در طی روش های بای پس معده، ناحیه آناستوموز (محل برخورد روده با معده جدید) با بخیه یا گیره دایره ای بسته می شود. این کشوها بزرگ و متناسب با فضا هستند، لازم است فضای سمت چپ جعبه باز شود. قرار دادن و برداشتن این دستگاه بخیه می تواند دشوار و گاهی دردناک باشد.

از آنجایی که برش های بیشتری هم در جراحی نوزاد و هم در جراحی شکم وجود دارد، هر دوی این جراحی ها احتمالاً دردناک تر از جراحی نوزاد هستند.

درد مری پس از کاهش وزن و محدودیت معده

یکی از علل درد پس از کاهش وزن، سرطان مری و یبوست است. در واقع، برخی از بیمارانی که تعداد پلاکت ها را پشت سر گذاشته اند، ممکن است پس از صرف غذا احساس درد غیرقابل توصیفی در ناحیه قفسه سینه و شروع نفخ کنند که با مری همراه است. مری مسئول جمع آوری غذای بلعیده شده تا رسیدن به معده است. بسیاری از بیماران از این نوع درد رنج می برند زیرا محل جراحی نیست اما توضیحی برای آن وجود دارد.

برای تسکین درد بعد از جراحی لاغری چه باید کرد؟

در بیشتر موارد، درد پس از جراحی کاهش وزن مشکل عمده ای نیست زیرا می توان از داروهای مسکن برای تسکین درد استفاده کرد. پس از چند روز جراحی کاهش وزن، اکثر بیماران نیازی به داروهای مسکن ندارند و می توانند در عرض یک تا دو هفته به سر کار خود بازگردند. اما خم شدن و برخاستن از حالت نشسته و چرخاندن بالاتنه می تواند برای چند روز درد زیادی را در بیمار ایجاد کند. این ویژگی به مرور زمان از بین می رود.

درد بعد از کاهش وزن چندان سخت نیست

اما به یاد داشته باشید که این درد آنقدرها هم که بیمار گفته بود بد نیست اگر برگردم جراحی کاهش وزن انجام نمی‌دهم. بنابراین ممکن است پس از جراحی برای مدت کوتاهی درد داشته باشید، اما جراحی کاهش وزن می تواند در طولانی مدت مفید باشد.

به همین دلیل، یک قدم جلوتر از درد باشید و منتظر نمانید تا درد شما به اوج خود برسد تا کمک بگیرید یا داروی مسکن مصرف کنید. مسکن ها برای جلوگیری از درد بهترین کار را دارند، بنابراین باید به موقع و به درستی مصرف شوند. همچنین به خاطر داشته باشید که خطر اعتیاد به مسکن ها پس از مصرف به دلیل برخی شرایط پزشکی مانند جراحی بسیار کم است، بنابراین جای نگرانی وجود ندارد.

🔔 همچنین بخوانید : آیا ممکن است بعد از جراحی دست شکم دچار مشکل شوید؟

خبر خوب این است که زمان بهبودی کوتاه است

خبر خوب این است که اکثر بیماران گزارش می دهند که پس از جراحی شکم می توانند با حداقل درد بهبود یابند. برخی از آنها پس از تعویض بخیه و برخی دیگر پس از جراحی لاپاراسکوپی دچار گردن درد و شانه درد می شوند. بیمار همچنین می تواند در حین اجابت مزاج به دلیل اقداماتی که برای کنترل بسته شدن بدون آسیب رساندن به معده انجام می شود، درد را تجربه کند.

اقداماتی برای تسریع بهبودی

بیمار می تواند علاوه بر مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک و رعایت رژیم غذایی پس از جراحی لاغری با رعایت نکات زیر به بهبودی سرعت ببخشد.

  • وقتی خسته هستید استراحت کنید. استراحت خوب می تواند تاثیر زیادی بر زندگی افراد داشته باشد.
  • سعی کنید هر روز پیاده روی کنید و به تدریج زمان این پیاده روی را افزایش دهید. پیاده روی گردش خون را افزایش می دهد و از یبوست و یبوست جلوگیری می کند.
  • از بلند کردن هر چیزی که به مفاصل شما فشار وارد می کند خودداری کنید. این می تواند شامل کیسه های خرید، کیف، کوله پشتی، حیوانات خانگی و حتی فرزند شما باشد.
  • سعی کنید تا زمانی که پزشک به شما اجازه ندهد از فعالیت های شدید مانند دوچرخه سواری، دویدن، وزنه برداری یا ایروبیک خودداری کنید.
  • هنگام سرفه یا نفس عمیق، بالشی را روی سرفه خود نگه دارید. این تمرین باعث تقویت عضلات شکم و کاهش درد می شود.
  • سعی کنید نفس های عمیق بکشید. این از پنومونی جلوگیری می کند.
  • می توانید دوش بگیرید اما از خیس شدن زخم خودداری کنید. برای این منظور می توانید از لباس های ضد آب استفاده کنید. به مدت دو هفته از دوش گرفتن خودداری کنید.
  • پس از قطع مصرف داروهای نسخه ای و بدون نسخه، می توانید دوباره رانندگی کنید. دلیل این امر این است که برخی داروها بر سرعت کار و واکنش های بیمار تأثیر می گذارند. همچنین بیمار باید برای مدت طولانی روی صندلی بماند، حتی اگر قصد رفتن به مکان دور را نداشته باشد.
  • یعنی باید ۲ هفته از کار مرخصی بگیرید. البته این دوره بسته به نوع فعالیت و نحوه ریکاوری بدن هر فرد متفاوت خواهد بود.
  • از پزشک خود بپرسید که چه زمانی باید بعد از جراحی کاهش وزن بخوابید.