آگورافوبیا چیست و چگونه درمان می شود؟


آگورافوبیا آگورافوبیا ترس از قرار گرفتن در موقعیتی است که فرار از آن دشوار است یا در صورت بروز مشکل بلافاصله کمک دریافت نمی شود.

علائم آگورافوبیا

بسیاری از مردم فکر می کنند که آگورافوبیا فقط ترس از فضاهای باز است ، اما در واقع وضعیت دشوارتری است.

افراد مبتلا به آگورافوبیا ممکن است از موارد زیر بترسند:

سفر با وسایل نقلیه عمومی

از یک بازار دیدن کنید

خروج از خانه

معمولاً اگر فردی مبتلا به آگورافوبیا در حالت اضطراب باشد علائم حمله پانیک را تجربه می کند ، مانند:

ضربان قلب سریع

تنفس سریع و پی در پی

احساس گرما و عرق کردن

احساس بیماری و کسالت می کند

این افراد از موقعیت های استرس زا دوری می کنند و ممکن است یک دوست و دوست نزدیک را در خانه رها کنند. آنها به جای اینکه به سوپر مارکت بروند ، به صورت آنلاین غذا سفارش می دهند. به این نوع تغییر رفتار کناره گیری و وحشت می گویند.

درمان آگورافوبیا

علت آگورافوبیا چیست؟

آگرافوبیا معمولاً به صورت حمله وحشت ایجاد می شود. این نوع سردرگمی یک اختلال اضطرابی است که شامل حملات وحشت و لحظات ترس شدید است. این مشکل می تواند ناشی از ترکیبی از حملات پانیک و مکانها یا موقعیتهایی باشد که در آنها رخ داده و سپس اجتناب شده است.

تعداد کمی از افراد مبتلا به آگورافوبیا سابقه حملات پانیک را ندارند. در چنین مواردی ، ترس آنها ممکن است مربوط به مسائلی مانند ترس از جنایت ، تروریسم ، بیماری یا تصادف باشد.

رویدادهای آسیب زا مانند افسردگی و همچنین ژنهای خاصی که از والدین به ارث رسیده است ممکن است دخیل باشند.

آگورافوبیای بحران

اگر فکر می کنید ممکن است بر آگورافوبیا تأثیر بگذارد ، با پزشک خود صحبت کنید. اگر آمادگی مراجعه حضوری به پزشک را ندارید ، می توانید مشاوره تلفنی ترتیب دهید.

پزشک از شما می خواهد علائم خود را ، تعداد دفعات بروز و شرایطی که بیشتر در آنها بروز می کند ، توضیح دهید. مهم است که به پزشک خود بگویید چه احساسی دارید و چگونه علائم شما بر شما تأثیر می گذارد

پزشک ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسد:

آیا بیرون رفتن از خانه برای شما استرس زا است؟

آیا مکانها یا موقعیتهای خاصی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید؟

آیا استراتژی های پیشگیرانه ای دارید که به شما کمک می کند با علائم خود کنار بیایید ، مانند اتکا به دیگران برای خرید؟

گاهی اوقات صحبت در مورد احساسات ، عواطف و زندگی شخصی شما دشوار است ، اما سعی کنید احساس اضطراب یا خجالت را کنار بگذارید.

پزشک باید تا حد امکان علائم را زیر نظر داشته باشد تا تشخیص دقیقی انجام دهد و مناسب ترین درمان را توصیه کند.

آگورافوبیای بحران

درمان آگورافوبیا

تغییر برنامه ، از جمله ورزش منظم ، رژیم غذایی سالم و اجتناب از الکل ، داروهای قهوه و نوشیدنی هایی مانند چای ، قهوه و نوشابه ، می تواند به درمان این مشکل کمک کند.

تکنیک های خودیاری این می تواند در طول حمله وحشت زدگی شامل ماندن در جایی که هستید ، تمرکز بر چیزی غیر تهدید آمیز یا نامرئی و تنفس آرام و عمیق کمک کند.

اگر آگرافوبیا به این درمان پاسخ نمی دهد ، به روانپزشک مراجعه کنید. همچنین می توانید بدون مشورت با پزشک خود ، مستقیماً خود را به روان درمانی از جمله درمان شناختی رفتاری (CBT) ارجاع دهید.

اگر خودیاری و تغییر شیوه زندگی در کنترل علائم شما م effectiveثر نباشد ، ممکن است درمان توصیه شود. دوره مهارکننده های بازجذب سروتونین (SSRIs) اغلب برای بیماران تجویز می شود که برای درمان اضطراب و افسردگی نیز استفاده می شود.

در موارد شدید آگورافوبیا ، می توان از این دارو در ترکیب با سایر درمان ها مانند CBT و درمان های آرام سازی استفاده کرد.

امید به زندگی در بیماران مبتلا به آگورافوبیای آینده

حدود یک سوم افراد مبتلا به آگورافوبیا در نهایت به طور کامل بهبود می یابند و بدون علامت هستند. در حدود نیمی از آنها ، علائم ممکن است بهتر باشد ، اما ممکن است زمان هایی وجود داشته باشد که علائم شدیدتر شوند – به عنوان مثال ، اگر احساس تنگی کنند ، علائم آنها ممکن است بدتر شود.

با وجود درمان ، از هر 5 فرد مبتلا به آگورافوبیا 1 نفر هنوز از علائم رنج می برد و مشکلات آنها همچنان ادامه دارد.

مشکلات آگورافوبیا

آگورافوبیا چقدر محتمل است؟

در انگلستان (انگلستان) از هر 100 نفر 2 نفر مبتلا به اختلال هراس هستند. تصور می شود که حدود یک سوم این افراد با آگورافوبیا متولد شده اند. آگورافوبیا در زنان دو برابر مردان شایع است. معمولاً بین 18 تا 35 سالگی شروع می شود.

مرکز پرستاری اولیه با مجوز رسمی وزارت بهداشت و سالها تجربه در ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری ، آماده ارائه خدمات شبانه روزی به شهروندان گرانقدر خود با کادری مجرب می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز که پرستاران سالمند ، پرستاران و متخصصان اطفال هستند همیشه خدمات را با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری ارائه می دهند و آسایش و امنیت شما عزیزان را در اولویت قرار داده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید