آماده سازی و مرمت تالار مراغه


آماده سازی و مرمت تالار مراغه

اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از مرمت و مدیریت رصدخانه مراغه خبر داد.

گزارش کردن گلو به گزارش میراث آریا، روابط عمومی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، احمد حمزه زاده روز شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱ هنگام قرائت این بیانیه گفت: پس از بازدید اخیر و توجه وزیر فرهنگ، میراث، گردشگری و صنایع دستی بر تسریع در کار این سازمان در رصدخانه مراغه، مرمت و مدیریت این رصد تاریخی همزمان با مشارکت شهرداری مراغه اجرا می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، هنر و صنایع دستی آذربایجان شرقی ادامه داد: در این راستا اقدامات مرمت و آماده سازی شامل اصلاح و تعویض سقف رصدخانه، رنگ آمیزی سقف رصدخانه و نصب کابل و نورپردازی انجام شده است. توسط گروه ویژه میراث فرهنگی دولت اجرا می شود.»

حمزه زاده گفت: بر اساس این پروژه شهرداری مراغه در حال احداث فضاهای سبز، پارک، نصب تندیس چهره های علمی زمین، ساخت و تکمیل ساختمان اداری در زمینه بررسی اعم از فرش و کف سازی با نظارت فرهنگی. سنت گرایان.”

بازیابی رصدخانه مراغه

گفتنی است رصدخانه مراغه رصدخانه ای است که در شهر مراغه به سرپرستی خواجه نصیرالدین طوسی ساخته شده است.

این رصدخانه بر فراز تپه ای در غرب مراغه و در مجاورت دو روستای طالب خان و حاجی کرد قرار دارد، به طوری که دریاچه ارومیه از دور قابل مشاهده است.

بسیاری بر این باورند که کلمه تورو یک کلمه فارسی است و از toro و به کاوش آمده است.

امروزه فقط پایه های بخش های مختلف و بخشی از دیوارهای سنگی آن باقی مانده است. این رصدخانه به همت خواجه نصیرالدین طوسی تأسیس شد.

رصدخانه مراغه تنها برای رصد ستارگان نبود، بلکه یک مؤسسه علمی بزرگ بود که اکثر شاخه های علوم در آن تدریس می شد و مشهورترین دانشمندان آن زمان – از جمله قطب الدین شیرازی، مردم دلیل اصلی شکل گیری رصدخانه را پیدا کردند. رنگین کمان – آنجا جمع شده است.

رصدخانه مراغه غنی و تاریخی است

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را ببین