آغاز سومین دوره کاوش های باستان شناسی غار قلعه کرد اوج است.


خرید از پایین صفحه اصلی و در

آغاز سومین دوره کاوش های باستان شناسی غار قلعه کرد اوج است.

رئیس کاوش های باستان شناسی غار قالکرد آئوج از آغاز دوره جدیدی از کاوش های مشترک تیم ایرانی و فرانسوی در این محوطه باستانی خبر داد.

گزارش کردن گلو به گزارش میراث آریا، روابط عمومی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین حامد وحدتیسب روز دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ با بیان این مطلب گفت: غار قلاکرد اوج یکی از مهمترین محوطه های باستانی است. در ایران با توجه به اولین نتایج از قدمت گذاری غار که در فرانسه انجام شده است قدمت این محوطه بیش از ۴۰۰ هزار سال است که در واقع با این قدمت قدیمی ترین باستانی محسوب می شود. سایتی در ایران که از نظر وجود بقایای انسان و گونه های مختلف جانوری نیز بی نظیر است.

باستان شناسی غار قلعه کرد اوج

سرپرست تیم کاوش باستان شناسی غار قالکرد گفت: در آخرین کاوش های مشترک ایران و فرانسه در این غار در سال ۲۰۱۸، یک دندان نوزاد نئاندرتال از گونه ای که بیش از ۱۲۵ هزار سال از بین رفته بود، سال ها پیدا شد، این قدیمی ترین قسمت بدن انسان که تاکنون در فلات ایران یافت شده است، علاوه بر اشیاء فرهنگی، ابزار سنگی و بقایای حیوانی که نمایانگر جنبه های مختلف این منطقه است.

وی درباره آغاز فصل سوم کاوش در این منطقه گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت حفاری، این منطقه به دلیل مسائل دفاعی و امنیتی ایران و فرانسه بسته و پلمب خواهد شد. به مدت یک ماه برگزار شود.

وحدتی نسب همچنین گفت: در بخش ایرانی، این گروه متشکل از ۱۰ دانش آموخته و دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته های ابزار سنگی و تاریخ و ۲۰ دانش پژوه فرانسوی است.

سرپرست تیم کاوش باستان شناسی غار قلاکرد با اشاره به توانایی انجام کاوش های زیر بیان کرد: بسیار دقیق و با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دولت، امکان مدیریت ۱۰ برابر از کاوش در این مکان

مرجع ثبت ملی آثار فرهنگی تاریخی ۱۱ به استاندار قزوین ابلاغ شد

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را ببین

کد پستی: ۲۷۱۹۵۲ ساعت ارسال: ۱۰:۱۵ صبح