آغاز بهسازی و بهسازی خانه یزدانی سرایان


آغاز بهسازی و بهسازی خانه یزدانی سرایان

رئیس میراث، فرهنگ، گردشگری و هنر کلانشهر سرایان از آغاز عملیات مرمت و بهسازی بنای یزدانی سرایان خبر داد.

بر اساس گزارش ها لونی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی، محمد عرب در روز دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ گفت: آجر، اجرای گلدان، اجرای مجدد سقف کاهگلی، اجرای پشت بام، ساخت اتاق متقارن و خانه متقارن یزدانی در سمت دیگر حیاط و جنب ورودی خانه رفیعی و ساخت صفحه و پشت بام،…

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کلانشهر سرایان گفت: مرمت اصلی حیاط مشترک خانه های یزدانی و رفیعی سابق در نظر گرفته شده و بر اساس برنامه ریزی انجام شده، این حیاط به پارک مجاور تبدیل می شود. و با اعتبار قبلی تکمیل نخواهد شد.»

همچنین همزمان با شروع مرمت خانه یزدانی، بازسازی خانه رفیعی توسط مالک خانه (شهرداری سرایان) آغاز شد و در قسمت اول سقف، نورپردازی و سقف روی پروژه بازسازی شد. “

عرب ادامه داد: خانه یزدانی در حال مرمت و بازسازی است تا موزه ای مجزا برای آثار هنری شهر باشد و امید است کمیته شهرسازی اعتبارات لازم را برای تکمیل مرمت این بنا فراهم کند.

واره یزدانی سرایان

وی گفت: این بنا دارای یک ایوان با دو ورودی در طرفین است که هر یک از ورودی ها مانند سردر سمت راست به حیاطی با پلانی مجزا و مشخص تقسیم شده و وارد خانه یزدانی و ورودی سمت چپ به خانه رفیعی می شود. ورودی خانه یزدانی از گوشه شمالی به حیاط امتداد دارد.

در ضلع شمالی خانه یک اقامتگاه زمستانی قرار دارد. روبروی قشلاق در ضلع جنوبی، ایوانی با تزئینات زیبا قرار دارد.

محوطه چهارطاقی نیز برای تابستان پشت ایوان جنوبی قرار دارد. در گوشه جنوب غربی حیاط، پس از طی مسیری به طول پنج متر، به آشپزخانه، میدانی با تنور و دیگر ویژگی‌های مهم بنای سنتی متصل می‌شود.

اتاق‌های نشیمن و اتاق‌های دیگر به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در ضلع شرقی و غربی موازی و در تقارن کامل باشند».

عرب گفت: ساخت خانه یزدانی برای دکوراسیون و حفظ ظاهر اصلی بسیار مهم و مهم است.

نکته اصلی در برنامه ریزی خانه یزدانی توجه به تقارن شکل پلان با استفاده از طاق اصلی و محل دقیق آن در پلان است. در خانه های هاریان یافت نشد.

وی افزود: برداشتن سقف ها، تخریب، ساخت هر قسمت از تاسیسات، انجام ملات خاک و بتنی، جمع آوری و اجرای مجدد برخی از سقف های زیر شکسته، مقاوم سازی پی و دیوارها. ، حصارکشی و بازسازی قطعات شکسته سطح، ساخت اولیه آشپزخانه، ساخت سازه «نگهداری و … از جمله کارهای مرمتی انجام شده در این بنای قدیمی با اجرای کلی لوازم برقی، گرمایش و سرمایش از اهمیت بالایی برخوردار بود. ، بتن تمام فضاها، صفحه نمایش، ساخت در و پنجره ها. ، و طبق برنامه ریزی و ضرورت در حال بازسازی است.»

این بنای سابق به شماره ۲۳۹۰۹ توسط وزارت میراث، فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مرمت باغ موزه هرندی کرمان ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

انتهای پیام/

دغدغه های ایرانی ها چیست؟
اینجا دیدن