آشنایی با ۸ بیماری مرتبط با چاقی و اضافه وزن (+ روش های درمان کاهش وزن)


اگرچه بسیاری از بیماری ها می توانند ناشی از اضافه وزن یا چاقی باشند، اما خود چاقی می تواند باعث بیماری های خاصی شود. در واقع، اگرچه چاقی یک بیماری نیست، اما نقش مهمی در ایجاد بسیاری از بیماری ها دارد. به همین دلیل چاقی مادر بیماری ها محسوب می شود که مستقیماً باعث ایجاد یا عارضه برخی بیماری ها می شود. در این مقاله با انواع بیماری های مرتبط با چاقی آشنا می شویم و سپس نکاتی را در مورد روش درمان بیان می کنیم.

چه بیماری هایی با چاقی مرتبط هستند؟

بر اساس محاسبه شاخص توده بدنی، اگر BMI شما مساوی یا بالاتر از ۳۰ باشد، چاق محسوب می شوید. هر چه این نمره بالاتر باشد، احتمال اضافه وزن و چاقی شما بیشتر می شود.

چاق بودن نیز خطر ابتلا به برخی بیماری ها را افزایش می دهد. این مشکلات نیز به عنوان بیماری های مرتبط با چاقی طبقه بندی می شوند:

 • سکته مغزی و بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • دیابت
 • برخی از انواع سرطان
 • سرطان و سنگ
 • آرتروز
 • نقرس
 • مشکلات تنفسی، مانند آپنه خواب (زمانی که تنفس فرد برای چند لحظه در طول خواب قطع می شود) و آسم (۱).

آیا همه بیماری های مربوط به چاقی هستند؟

البته افراد چاق همه این مشکلات را ندارند. اما اگر فردی در خانواده شما سابقه این بیماری ها را داشته باشد، ممکن است شما مبتلا شده باشید.

بسیار مهم است که چربی در کجا در بدن شما ذخیره می شود. اگر بیشتر این چربی در اطراف شکم باشد (یعنی بدن شما به شکل سیب باشد)، خطر بیشتر از زمانی است که چربی در ران ها و باسن متمرکز شود (ممکن است به نظر چاق باشد).

در ادامه چند بیماری دیگر مرتبط با چاقی را توضیح داده ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

سکته مغزی و بیماری قلبی

اضافه وزن می تواند فشار خون را افزایش دهد و کلسترول را افزایش دهد که هر دو خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهند.

خوشبختانه با کاهش وزن می توانید خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را کاهش دهید. ثابت شده است که کاهش ۵ تا ۱۰ درصد وزن می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد.

دیابت نوع ۲

دیابت یک بیماری طولانی مدت (مداوم) است که با سطح قند خون بالا مشخص می شود. دیابت به دلیل سطوح پایین انسولین (هورمونی که توسط پانکراس برای کنترل قند خون تولید می شود)، مقاومت به انسولین یا هر دو ایجاد می شود.

مطالعات نشان می دهد که در بین افراد مبتلا به دیابت، حدود ۶۷ درصد از آنها دارای شاخص توده بدنی بالای ۲۷ و حدود ۴۷ درصد دارای شاخص توده بدنی بیش از ۳۰ هستند. بنابراین، واضح است که اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ چاق هستند.

شما می توانید با کاهش وزن، رژیم غذایی متعادل، خواب کافی و ورزش از دیابت نوع ۲ پیشگیری کنید. اگر دیابت نوع ۲ دارید، کاهش وزن و ورزش بیشتر می تواند به کنترل قند خون شما کمک کند. ورزش می تواند نیاز شما به داروهای دیابت را کاهش دهد.

تنزل یا کاهش

نشت اسید معده به مری و گلو یک مشکل رایج در افراد چاق است. مطالعات نشان می دهد که هر چه افراد دارای اضافه وزن بیشتر باشند، احتمال ابتلا به رفلاکس معده بیشتر می شود.

انواع سرطان

سرطان یکی از بیماری های مرتبط با چاقی است که به عنوان رشد کنترل نشده و رشد غیرطبیعی سلول هایی که در بافت های طبیعی تغییر کرده و تغییر کرده اند، تعریف می شود. این سلول ها از عملکرد طبیعی اندام های حیاتی جلوگیری می کنند و به سیستم های بدن آسیب می رسانند.

مطالعات اخیر نشان می دهد افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) بیش از ۴۰ (اضافه وزن) هستند در معرض خطر بالایی برای ابتلا به سرطان هستند. خطر ابتلا به سرطان در زنان با شاخص توده بدنی بالای ۴۰ ۶۲ درصد و در مردان ۵۲ درصد در مقایسه با افراد با وزن طبیعی است.

 • افراد با شاخص توده بدنی یا BMI بالاتر از ۴۰ در معرض خطر ابتلا به برخی سرطان ها مانند سرطان مری، کولون و رکتوم، کبد، کیسه صفرا، پانکراس و کلیه هستند.
 • مردان بیشتر در معرض ابتلا به سرطان معده و پروستات و زنان بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه، رحم، مثانه و تخمدان هستند.
 • مطالعات همچنین نشان می دهد که تقریباً نیمی از زنان یائسه که به سرطان سینه مبتلا می شوند، BMI بیش از ۲۹ دارند.

کلسترول بالا یا کلسترول اضافی

وقتی تجمع زیادی چربی مانند کلسترول و تری گلیسیرید در ماهیچه ها و خون وجود داشته باشد، می گویند اختلال چربی ایجاد شده است. اختلال چربی باعث می شود احتمال ابتلا به آترواسکلروز و بیماری قلبی بیشتر شود.

بر اساس تحقیقات، حدود ۱۹ درصد از مردان با شاخص توده بدنی بین ۲۵ تا ۲۷، کلسترول بالایی دارند و ۲۶ درصد از زنان در این محدوده دارای کلسترول بالا هستند. با افزایش شاخص توده بدنی، این درصدها نیز افزایش می یابد.

بنابراین یکی از اصلی ترین بیماری های مرتبط با چاقی، افزایش کلسترول خون است. کلسترول در این شرایط بالاتر از ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر است.

سرطان

یکی از شایع ترین بیماری ها برای افراد چاق بیماری کیسه صفرا و سنگ کیسه صفرا است.

از قضا کاهش وزن، به ویژه کاهش وزن یا افزایش وزن در مدت زمان کوتاه، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. کسانی که در هفته بیش از ۱ پوند وزن کم نمی کنند (هر پوند ۴۵۳ گرم) در معرض خطر کمتری برای ابتلا به این بیماری هستند.

آرتروز

استئوآرتریت یک بیماری مفصلی است که زانو، لگن و ستون فقرات را درگیر می کند. اضافه وزن فشار زیادی به این مفاصل وارد می کند و غضروف (بافتی که مفاصل را می پوشاند) که از آنها محافظت می کند فرسوده می شود.

کاهش وزن می تواند فشار وارده بر مفاصل زانو، لگن و پشت را کاهش دهد و علائم آرتروز را بهبود بخشد.

نقرس

نقرس بیماری است که مفاصل را درگیر می کند. این وضعیت زمانی رخ می دهد که اسید اوریک بیش از حد در خون شما وجود داشته باشد. اسید اوریک می تواند بیش از حد باشد. اسید اوریک بیش از حد می تواند در مفاصل کریستال ایجاد کند.

خطر ابتلا به نقرس در افراد چاق بیشتر است. هر چه وزن شما بیشتر باشد، احتمال ابتلا به نقرس بیشتر می شود.

تغییر ناگهانی وزن در مدت زمان کوتاهی می تواند باعث نقرس شود. اگر سابقه خانوادگی ابتلا به نقرس دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا راه مناسبی برای کاهش وزن به شما پیشنهاد دهد.

خواب بخواب

آپنه خواب نوعی اختلال خواب است که با چاقی همراه است.

آپنه خواب می تواند باعث خروپف شدید و قطع تنفس در طول خواب شود. کم خوابی می تواند منجر به خواب آلودگی در طول روز و بیماری قلبی و سکته شود. کاهش وزن می تواند آپنه خواب را بهبود بخشد.

سندرم متابولیک

سندرم متابولیک ترکیبی از شرایط (از جمله فشار خون بالا، قند خون بالا، چربی اضافی اطراف شکم، سطوح غیر طبیعی کلسترول یا تری گلیسیرید و غیره) است که خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد، دیابت در افراد افزایش می یابد.

اگر فردی فقط یکی از این بیماری ها را داشته باشد، لزوماً به سندرم متابولیک مبتلا نیست، اما هر بیماری خطر مشکلات جدی سلامتی را افزایش می دهد. سندرم متابولیک ارتباط نزدیکی با چاقی و کم تحرکی دارد. علاوه بر این، با مقاومت به انسولین مرتبط است.

معمولاً دستگاه گوارش شما غذایی که می خورید را به قند یا گلوکز تبدیل می کند. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده شما ساخته می شود و به استفاده از قندی که وارد سلول های شما می شود برای سوخت کمک می کند.

در افرادی که اضافه وزن دارند، سلول ها اغلب به انسولین پاسخ نمی دهند و گلوکز به راحتی وارد سلول ها نمی شود. در نتیجه، حتی اگر بدن سعی کند با مصرف انسولین بیشتر، قند را کنترل کند، سطح قند خون افزایش می یابد.

تاثیرات روانی بر افراد چاق

در فرهنگ هایی که جذابیت بدن افراد به لاغری آنها بستگی دارد، افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند ناراضی هستند و از اضافه وزن رنج می برند. آنها اغلب به خاطر ظاهرشان مورد انتقاد اطرافیان قرار می گیرند و ممکن است این حالت را با تنبلی و ضعف مرتبط کنند. دوری جستن از اجتماع یا عدم درگیر شدن در روابط عاشقانه برای این افراد غیرعادی نیست.

چگونه از شر بیماری های مرتبط با چاقی خلاص شویم؟

با کاهش وزن می توان بیماری های مرتبط با چاقی را کنترل کرد و یا چاقی را کاهش داد. افراد می توانند با رعایت رژیم غذایی و ورزش این کار را انجام دهند. اگر کاهش وزن با این دو معیار مطابقت نداشته باشد، فرد باید با کمک پزشک برای کاهش وزن تلاش کند. در نهایت اگر با هیچ روشی نمی توانید وزن کم کنید، می توانید به فکر کاهش وزن باشید. کاهش وزن بی خطر است و می تواند بیماری های مرتبط با اضافه وزن را با کاهش سریع آن از بین ببرد.